ODVJETNIK, POVJESNIČAR...

Bio je uz Brunu i Hasanbegovića, na jeziku su mu Jugoslavija i komunizam, a s ratišta je otišao u veleposlanstvo: Tko je Tomislav Jonjić?

1/7 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Tomislav Jonjić hrvatski je odvjetnik, diplomat, publicist, povjesničar i političar. Sudionik je Domovinskoga rata, bio je diplomat hrvatskoga veleposlanstva u Bernu, obnašao je dužnost zastupnika u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, a sada želi na Pantovčak.

Povjesničar i publicist Tomislav Jonjić ima jednu od živopisnijih biografija na hrvatskoj političkoj sceni. Njegovo ime veže se uz Brunu Esih i Zlatka Hasanbegovića, a baš kao i njima, i njemu su u javnim istupima lajt motivi antikomunistički stavovi i ideološki prijepori. 

Jonjić je 2017. godine izabran za zastupnika u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, na listi stranke Nezavisni za Hrvatsku koju je predvodila Bruna Esih. Kasnije je prešao u stranku Blok za Hrvatsku Zlatka Hasanbegovića, a od ove je godine član Hrvatske stranke prava.

Javnost ga je bolje i upoznala nešto prije 2017. godine uz Esih i Hasanbegovića, kada se češće počeo pojavljivati u medijima. 

Desnica i antikomunizam

Baš kao i njima i njemu je platforma djelovanja desnica i antikomunizam, a kako i ne bi kad mu se cijela obiteljska povijest veže uz to. 

Jonjićevi roditelji kao imotski maturanti 1959. bili su osuđeni na višegodišnju robiju zbog pripadnosti organizaciji Hrvatska revolucionarna mladež.

"Osuđeni su desetak dana prije mature na višegodišnje robije! Moja majka je dobila šest, a otac pet godina zatvora. Majka je amnestirana nakon tri godine jer je bila članica organizacije, nije joj bilo suđeno kao organizatoru, a otac je odslužio punu kaznu. No, zatvor ih nije slomio!", kazao je svojedobno Jonjić.

Dinko Jonjić služio je i na zloglasnom Golom otoku, a o tome je napisao i knjigu Goli na Golom otoku - Od Imotske gimnazije do Golog otoka.

Tomislav Jonjić je odvjetnik i publicist. 1991. godine otišao je u rat. U Domovinskom ratu bio je viiše od 400 dana, što u borbenom (115. imotska brigada), što u neborbenom sektoru (MUP).

Od 1992. do 1995. radi u hrvatskom veleposlanstvu u Švicarskoj, a potom je i savjetnik za međunarodne odnose u MUP-u.

S odvjetničkom praksom nastavio je 1997. godine, a kao odvjetnik zastupao je i Valentina Ćorića, pripadnika optužene šestorke iz BiH, koji mu je na kraju otkazao punomoć. 

Podsjetimo Ćorić je jedan od šestorice Hrvata iz BiH koje je Haški sud osudio za zločine nad Bošnjacima 90-ih godina. Osuđen je na 16 godina zatvora, a pušten nakon što je odlužio dvije trećine kazne.

Kao glavni branitelj branio je i Paška Ljubičića, osuđenog na deset godina zatvora zbog zločina u Ahmićima. 

Predaja potpisa

Jonjić je u utorak predao Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) potpise za kandidaturu za predsjednika države te nagovijestio borbu ''totalitarnom, jugoslavenskom, globalističkom duhu koji vlada Hrvatskom''.

''Unatoč potpunoj medijskoj blokadi kojoj sam bio izložen zadnjih nekoliko mjeseci, skupili smo potpise. Skupili smo ih toliko koliko ih je dovoljno za sve kandidate tzv. desnice i još za nekoliko Kuščevića (bivši ministar uprave)'', rekao je Jonjić nakon predaje potpisa.

Medijsku blokadu Jonjić je istaknuo kao dokaz ''katastrofalnog stanja'' slobode medija i sloboda u Hrvatskoj.

''Ona je dokaz da Hrvatskom još uvijek vlada totalitarni, jugoslavenski, globalistički duh. Ovo je trenutak kad tom duhu navješćujemo borbu. U njoj nema odmora, mi ćemo pobijediti. Mi smo ovdje i ovdje ostajemo'', kazao je Jonjić.

Na Zagrebački velesajam stigao je u društvu brojnih pristaša koji su nosili hrvatske zastave s početnim bijelim poljem na grbu i zastave HOS-a. Među njima je bio i bivši zapovjednik IX. bojne HOS-a Marko Skejo. Prostorije DIP-a napustili su pjevajući ''Zovi, samo zovi''.

Izborni program 

Nacrt političkog programa Tomislava Jonjića je izrastao, kako ističe, iz slobodarskih starčevićanskih korijena i katoličkoga društvenog nauka. Utemeljen je na ideji ljudskog dostojanstva i općeg dobra, na promicanju demokracije te na jačanju institucija hrvatske države i suverenosti hrvatskog naroda.

"Zagovaram decentralizaciju, reformu političkoga i izbornog sustava, ograničeno jačanje uloge Predsjednika Republike, kao i institut referenduma. Zalažem se za jačanje veza s hrvatskim iseljeništvom i zaštitu prava hrvatskog naroda u susjednim državama, posebno Hrvata u Bosni i Hercegovini. Podržavam čvrstu suradnju unutar NATO saveza te jačanje naših oružanih snaga", tvrdi Jonjić te dodaje kako je okrenut Zapadu kojemu oduvijek prirodno pripadamo i bezuvjetni protivnik svih političkih koncepcija koje nas vode na tzv. Balkan. Podržava europske integracije u mjeri u kojoj ne ugrožavaju hrvatsku slobodu i suverenost, a oštro se protivi ilegalnim i nekontroliranim migracijama.

Izborni program Tomislava Jonjića detaljnije pogledajte OVDJE.

  Pročitajte i ovo TKO JE ZORAN MILANOVIĆ? Rijeke pravde su mu presušile, pa traži drugi mandat: Bio je divlje dijete sa zagrebačkog Trnja, znao se potući, a na faksu je prodavao usisavače

Pročitajte i ovo Politika novog povjerenja Poznati poduzetnik želi na Pantovčak! Evo tko je Niko Tokić Kartelo

Pročitajte i ovo biografija hrvatskog političara Od alkarskog momka do hrvatskog Donalda Trumpa: Evo tko je Miro Bulj

Pročitajte i ovo "Više od karaktera" Tko je Marija Selak Raspudić? Od nagrađivane doktorice znanosti do britke i žestoke kritičarke vladajućih