Isproban simulator potresa

Tomašević se provozao po Jarunu s Civilnom zaštitom: "Spremni smo za slučaj veće nesreće"

Gradonačelnik grada Zagreba Tomislav Tomašević pohvalio se kako Grad ima oko 3000 pripadnika Civilne zaštite te da je pripremljen za slučaj velike nesreće.

Povodom Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite RH, na Jarunu je u subotu organizirana manifestacija "Zajedno za otporniji Zagreb", a gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je da Grad ima oko 3000 pripadnika Civilne zaštite te je pripravan za slučaj neke veće nesreće.

"Stalno se pripremamo za najgore i nadamo se da do velikih nesreća neće doći... U tom smislu pozivam sve građane da se učlane u Civilnu zaštitu", pozvao je Tomašević pojašnjavajući da kada se građani učlane dobivaju opremu i u slučaju nesreće mogu odmah djelovati. I sam je, kaže, prije nego se počeo baviti politikom bio volonter i član.

Pročitajte i ovo Očevid u tijeku Mladić u Zagrebu ubio oca: Bježao po ulici, policija ga uspjela uhvatiti

Grad je, tvrdi, pripravan za slučaj velike nesreće, nabavljaju dodatnu opremu i stalno se rade vježbe, simulacije, lažne uzbune, stres testovi kako bi se vidjelo kako sustav funkcionira. Podsjetio je da su nedavno imali i vježbu simulacije sa svim državnim i gradskim službama u slučaju jačeg potresa od onog koji je bio u Zagrebu i kada bi se oštetili mostovi.

Zamjenik gradonačelnika, ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Luka Korlaet istaknuo je kako u Zagrebu ima i dovoljan broj skloništa da se u slučaju potrebe zbrinu građani. Rekao je da Grad upravlja s 26 skloništa, od toga sa 16 velikih kapaciteta te s preko 150 skloništa u ustanovama. Također, 1100 skloništa koja su u privatnom vlasništvu na raspolaganju su Zagrepčanima u slučaju potrebe.

Pročitajte i ovo uoči izbora Novo okrupnjavanje na ljevici: "Hrvatska živi znatno ispod razine svojih mogućnost"

Manifestacija "Zajedno za otporniji Zagreb" organizirana je u suradnji s Ravnateljstvom Civilne zaštite, vatrogascima, Hitnom pomoći, Crvenim križem i drugim službama.

Predstavilo se 16 sastavnica Civilne zaštite s opremom i vozilima. Prikazani su modeli potresa, poplava i erozije tla, spašavanje na vodi, tehnika pružanja prve pomoći i oživljavanja te tehnika podizanja šatora. Isprobavao se simulator potresa, a djeca su uživala u vožnji vlakićem i traženju skrivenog odašiljača. Građani su mogli sudjelovati u akciji dobrovoljnog darivanja krvi, te izmjeriti tlak i šećer.