Društvene mreže odraz su idealnog prikaza naših života pa selfije slikamo stalno i svugdje. U Zagrebu svaki turist ima slefie s Banom.
"Nisam ljubitelj slikanja selfija cijelo vrijeme, ali dobro je imati fotografiju lijepih trenutaka", rekao je reporteru Dnevnika Nove TV Dini Golešu turist iz Turske.
"Previše vremena provodimo na telefonima i slikajući se pa ne uživamo u lokaciji", misli Sofija iz Španjolske.
Da bi fotografije bile atraktivne, neki idu korak predaleko. Lani su se dvojica muškaraca popela na skelu zagrebačke katedrale zbog lijepog pogleda.
Prema istraživanju s Oxforda više ljudi u svijetu umre od nezgode tjekom snimanja selfija nego od ugriza morskog psa. Svaka druga takva smrt je zbog pada s visine, 28 posto njih rezultat je snimanja u prometu, a 15 posto dogodi se zbog utapanja.
Sve više destinacija zabranjuje selfije
Nema slikanja kraj vlakova u Japanu, selfiji su zabranjeni na utrci s bikovima u Pamploni, zone bez selfija postoje i u Mumbaiju u Indiji, ali i u talijanskom Portofinu.
Na Plitvicama nisu zabranjeni, ali upozorenja postoje. Zbog selfija je bilo i teških ozljeda pa i smrti jer su posjetitelji u lovu na kadar sišli s puta i pali.
Otkud ljudima tolika ljubav prema selfijima Dino Goleš upitao je fotografkinju Anu Peraicu.
"Mislim da ih slikamo i zbog sebe i zbog drugih. Mi zapravo živimo u cjelovitom foto svemiru, više živimo u sustavu slika nego što živimo u realnosti pa su selfiji samo dio toga koji mapira naše osobno mijesto u tom univerzumu", rekla je fotografkinja, autorica knjige "Kultura selfija".
Rado bismo bili ono što nismo te radimo nepromišljene stvari. U trenutku koji je za selfie treba uživati, a opasne fotografije ostavite za fotoshop i umjetnu inteligenciju. S njima kreativnosti nema kraja, a glava će ostati na ramenima.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.