Vukovarci su prije mjesec i pol dana na prosvjedu poslali poruku da žele istinu o ratnim zločinima.
"Neka osnuju neki odbor ili neku instituciju koja bi se tim bavila. Onda bi se moglo pritisnuti i pravosuđe i DORH da mi saznamo do kud je nešto došlo ili zašto netko nije netko", rekao je Danijel Rehak iz Hrvatskog društva logoraša.
HDZ-ov gradonačelnik Ivan Penava je na prosvjedu 13. listopada od države zatražio osnivanje Povjerenstva za istinu, ali odgovor od Vlade još nije stigao.
O toj temi ni u Gradskoj upravi Vukovara u srijedu nitko nije želio govoriti. Neslužbeno se doznaje da je u pripremi dokumentacija i da će vukovarski gradonačelnik s novim informacijama izaći sljedeći tjedan.
Ni iz Vlade ni iz ministarstava nema odgovora
Penava je najavljivao da će, odbije li ga država, takvo povjerenstvo osnovati u Vukovaru. Stranački kolega, koji je ga podržao i na prosvjedu, rekao je zašto povjerenstvo smatra važnim.
"Oni koji se osjećaju krivi bi se morali suočiti s istinom i odgovornošću za sve ono što su činili, a oni koji nisu činili zločine prema svojim susjedima bi nastavili živjeti u suživotu kao što i žive", rekao je Stevo Culej, saborski zastupnik HDZ-a.
Iz Vlade, kao ni iz ministarstava pravosuđa, unutarnjih poslova i branitelja, nisu odgovorili na naš upit rade li na osnivanju takvog tijela i čime bi se ono bavilo. S druge strane, bivši ministar branitelja inicijativu smatra opasnom.
"Ja sam za to da se to istražuje, da se pojačaju svi napori u istraživanju. Međutim, ne zna se tko će osnovati takvo povjerenstvo ni tko bi bili članovi", rekao je Predrag Matić (SDP), bivši ministar branitelja.
Na području Vukovara u Domovinskom ratu stradalo je između 2900 i 3600 ljudi. Osuđujuće presude za ratni zločin do sad su izrečene za 109 okrivljenika.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr