DOZNAJE DNEVNIK NOVE TV

Traže se rezovi, ali oni će dobiti povišicu! Premijeru, predsjedniku i ministrima stižu veće plaće

Stižu povišice državnim dužnosnicima. Dio njih mogao bi veće plaće dobivati već od idućeg mjeseca, doznaje Dnevnik Nove TV. Više novca trebali bi dobiti premijer, predsjednik, članovi Vlade i saborski zastupnici.

Ministarstvo financija češlja ministarstva. Uoči rebalansa traže se uštede. Za sve je kriva rastrošnost Vlade uoči izbora i sad novca nema. Usporavaju se projekti. Jutarnji list objavio je dopis ministra financija, u kojem se traži smanjenje rashoda.

Istovremeno, dužnosnicima idu veće plaće. 

Veće plaće za oko 300 državnih dužnosnika mogle bi sjesti već u kolovozu.

"Činjenica je da sam ja u ministarstvu 47. po visini primanja. Kao čovjek koji je najodgovorniji i koji ima najveću odgovornost i najviši je po funkciji u ministarstvu, ja sam 47.", rekao je Oleg Butković, ministar mora, prometa i infrastrukture.

Plaća ministra Butkovića iznosi 2760,93 eura. Ministrima, državnim tajnicima i saborskim zastupnicima osnovice nisu rasle 10 godina, dok službenicima jesu. Zato 46 nižerangiranih zaposlenika u ministarstvu Olega Butkovića ima veću plaću nego on sam. To bi se sada trebalo promijeniti, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Petra Buljan.

"Smatram da bi dužnosnici trebali imati značajnije veće plaće, ne samo zbog odgovornosti koje preuzimaju, nego i zbog činjenice da je potrebno privući adekvatan i kompetentan kadar u taj dio naše javne uprave", ustvrdio je ministar financija Marko Primorac.

Pročitajte i ovo podijelili fotelje Nakon dva mjeseca razriješili kadrovsku križaljku: Evo tko su novi državni tajnici

Povišice bi trebale ići u dva kruga. Uredba o koeficijentima mogla bi biti prihvaćena već na sjednici Vlade idući tjedan. U Ministarstvu pravosuđa rade na nekoliko modela promjene osnovice. Ona bi obuhvatila sve dužnosnike, a na jesen bi se dodatno uređivali koeficijenti, što bi plaću povećalo još jednom dijelu dužnosnika.

Koliko sada zarađuju?

Koliko bi premijer, predsjednik, ministri i državni tajnici zarađivali više, još se ne zna, ali zna se koliko zarađuju sada.

Premijer Andrej Plenković ima plaću od 3262,82 eura. Za usporedbu, njemački kancelar zarađuje oko 20.000 eura mjesečno, premijerka Italije oko 6700 eura, a mađarski premijer oko 6500 eura.Predsjednik Republike Zoran Milanović mjesečno zaradi: 3587,79 eura.

Da su povišice nužne, smatraju u Domovinskom pokretu i stranci Možemo!

"Rast svih plaća treba kontinuirano usklađivati s inflacijom, a ne da se 15 godina ne radi ništa, a onda odjednom predloži sve", rekla je Dušica Radojčić iz Možemo.

"Imamo situaciju da tko god može, ostaje na staroj plaći na kojoj su bili jer im je ova u Saboru osjetno manja", napomenuo je DP-ov Igor Peternel.

Pročitajte i ovo dugi toplinski val Zabilježena nova rekordna potrošnja električne energije!

Disonantni tonovi čuju se iz Mosta.

"Prije povećanja plaća treba uvesti ured za istraživanje porijekla imovine pri poreznoj. To je preduvjet da građani vrate povjerenje", istaknuo je Nikola Grmoja.

Ako bude povišica, plaće će se povećati svima, bez obzira što sada o njima govorili.

Financijski analitičar o većim plaćama

Financijski analitičar Hrvoje Japunčić je u razgovoru s reporterom Dnevnika Nove TV Hrvojem Krešićem rekao da ne misli da se po pitanju gospodarstva i ekonomije sprema nešto loše.

"Kada se gleda širina makroekonomskih pokazatelja, ne bih rekao da se vide neki drastični ili crni segmenti. Pogotovo na prihodovnoj strani državnih financija, mislim da su brojevi i bolji nego što se planiralo u sklopu proračuna za ovu godinu", pojasnio je.

Pročitajte i ovo O nabavi cjepiva Odluka Europskog suda odjeknula uoči glasanja o Ursuli von der Leyen: "Tko je imao dvojbi, sada ih ima još više"

Što se tiče rashoda, tu je došlo do promjena zbog povećanja plaća uoči parlamentarnih izbora.

"Moguće je da matematika na rashodovnoj strani nije bila 100 posto pravilno izračunata. Na području tržišta rada bilo je prelaska iz privatnog u državni i javni sektor, što mijenja tu početnu matematiku", objasnio je.

Kada se indeksiraju mirovine, poravnavaju se prema plaćama koje su nove i više.

"S time da nas taj segmet tek očekuje što se tiče matematike u odnosu na umirovljenike", napomenuo je.

Pročitajte i ovo loši rezultati Ovo su konačni rezultati države mature, ogroman je broj prigovora: "Učenici uglavnom čitaju sažetke"

Japunčić ne vidi problem u povećanju plaća državnim dužnosnicima.

"Osobnog sam mišljenja da je taj dio već trebalo apsolvirati. Ukupna situacija na tržištu rada traži od vas da adekvatnog stručnjaka morate i dobro platiti. To vrijedi i za privatni, državni i javni sektor", rekao je.

"Ograničenja koja su duže vrijeme na snazi definitivno su imala negativan utjecaj na selekciju i zainteresiranost za poslove državnih i javnih službi", dodao je.

Pročitajte i ovo višesatni popravak Topi se pruga: "Tračnice mogu doseći i do 60 stupnjeva"

Komentirao je i očekivani rebalans proračuna.

"Rebalansi su jedna uobičajena stvar. Ne samo u Hrvatskoj, nego i šire. Ne očekujem ga prije jeseni jer znamo da je treći kvartal u smislu makroekonomskih pokazatelja najznačajniji. Tako da će puno toga biti jasnije početkom devetog mjeseca", objasnio je.

"Ide i novi krug pregovora što se tiče osnovica, visine minimalne plaće i tako dalje. To je nešto što je dio posla. Najbitnije je da se nastavi trend dobrih prihoda koji je bio u prvih šest mjeseci. Očigledno je da na rashodovnoj strani neke karike nisu u okvirima onoga što je dogovoreno koncem prošle godine", zaključio je Japunčić.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr