Stevo Margetić na svom imanju broji 50-ak krava, a prošlog mjeseca proizveo je 28 tisuća litara mlijeka. Imao ih je nekad i 160, ali broj je smanjio kad je posao postao teži, a zarada sve manja.
"Nekada smo mogli, kad smo kretali 2006., za litru mlijeka kupiti dvije litre plavog dizela, a sada ne možemo za litru mlijeka kupiti ništa plavog dizela", rekao je.
Proizvođači su u sve većim problemima pa je Ministarstvo poljoprivrede odlučilo uskočiti. Žele povećati domaću proizvodnju i svakome tko poveća broj grla u naredne tri godine daju poticaje.
"Korisnici ovih sredstava mogu odrediti žele li povećanje od 10 do 40 posto, osnova za izračun te potpore je trenutačna proizvodnja koju ti posjednici stoke ostvaruju", rekao je ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravko Barać.
Stevu ponuda ipak – ne zanima.
"Ne, ne kanim povećati proizvodnju. Može se povećati, samo se mora izračunati barem 30 posto više broj životinja, ne 10, nego 30 posto, jer u te tri godine koliko se to veže, imat ćete uginuća i pobačaja i svega, među živim životinjama ima svega", rekao je Margetić.
Tko ne ispuni cilj – novac od poticaja mora vratiti. Potpora je dovoljna za ukupno 6000 krava, 16 tisuća krmača i 25 tisuća koza i ovaca godišnje.
"Unazad par godina je svake godine sve manja proizvodnja u svinjogojstvu, a pogotovo prošle godine kad je došla afrička svinjska kuga, to je poharalo cijelu Slavoniju", objasnio je svinjogojac Mirko Kolić.
Novac je spreman i za ona gospodarstva koja posljedice afričke svinjske kuge još osjećaju. Stižu poticaji za nabavu životinja i ponovni početak proizvodnje.
"Naš je cilj prvo vratiti postavke kakve su bile prije godine dana, a naravno s ovim programom usmjeravanjem ka povećanju proizvodnje bit ćemo jako brzo na istoj razini, a siguran sam i na razini dvije iznad u samoj proizvodnji", rekao je Josip Dabro.
To će najviše značiti malim proizvođačima, čije su štale nakon afričke svinjske kuge – prazne.