Imaju 12 zahtjeva

Socijalni radnici najavili prosvjed: Smrt dječaka iz Slavonskog Broda kap je koja je prelila čašu

Posljednji prosvjed socijalni radnici organizirali su 2019. godine Foto: Srdjan Vrancic/Cropix
Smrt malenog dječaka iz Slavonskog Broda kap je koja je prelila čašu za socijalne radnike, pa najavljuju prosvjed. Temeljit će ga na dvanaest zahtjeva koje su već poslali nadležnim ustanovama, a cilj im je "skretanje pažnje s papira na čovjeka".

Socijalni radnici idu u prosvjed s dvanaest zahtjeva, piše u četvrtak Jutarnji list. Ističu da je smrt dječaka u Slavoniji bila kap koja je prelila čašu.

Smrt 20-mjesečnog dječaka iz Slavonskog Broda koji je odmah nakon rođenja trebao biti izdvojen iz ugrožavajuće obitelji, ali to nije dočekao jer je preminuo nakon 20 mjeseci provedenih na listama čekanja pretrpanih domova i udomiteljskih obitelji, kap je koja je prelila čašu inače tihih i pomirljivih stručnjaka zaposlenih u sustavu socijalne skrbi.

Kako doznaje Jutarnji list u inicijativi #odšutnjedopromjene, koja okuplja gotovo 600 stručnjaka, frustracija zaposlenika dosegnula je vrhunac i više nije pitanje hoće li prosvjedovati, nego kako će to učiniti.

"Nezadovoljstvo je ogromno, svi se stručnjaci svakodnevno suočavaju s nemogućim uvjetima rada i ogromnom odgovornošću, bez osiguranih preduvjeta za minimalnu sigurnost korisnika i bez potrebne pomoći nadležnih, koji nerijetko negiraju ili relativiziraju problem.

Došao je trenutak u kojem je svima dosta. Sada tražimo najprikladniji modalitet za prosvjed te se konzultiramo s pravnicima da vidimo kako ga organizirati i što sve trebamo prije toga napraviti", kažu u inicijativi, čiji će se predstavnici sastati u petak kako bi vidjeli što i kako dalje.

Pročitajte i ovo Migrantska kriza u SAD-u "Dolazi gotovo milijun ljudi!": Totalni kaos na granici, približava se konvoj kamiona, broje se prve žrtve

Pročitajte i ovo Sastanak u Bruxellesu Zločesti dečko EU-a popustio: Postignut dogovor o 50 milijardi eura za Ukrajinu

Temelj za prosvjed čini njihovih dvanaest zahtjeva koje su uputili nadležnima i s njima upoznali stručne udruge i komore te pučku pravobraniteljicu Tenu Šimonović Einwalter. Zahtjevi se kreću od hitnog otvaranja novih smještajnih kapaciteta do rasterećenja stručnih radnika od niza administrativnih poslova i "skretanje pažnje s papira na čovjeka".

Inicijativa je nastala prošle jeseni nakon što je psihologinja Valerija Kanđera, stručnjakinja jedne od zagrebačkih podružnica Hrvatskog zavoda za socijalni rad, objavila da joj u uredu sjedi djevojčica (6) s autizmom bez roditeljske skrbi koju nema gdje smjestiti jer je dobila odbijenice iz 35 ustanova i svih timova za udomiteljstvo u državi, piše novinarka Jutarnjeg lista Kristina Turčin.