U korčulanskoj uvali Kneže neočekivan gost. Dvometarski morski pas. Dezorijentirani modrulj iz plićaka nije mogao iz dva razloga. ''Prvi je što ne može plivat unazad, a drugi je što mora plivati da bi disao. Ako je moguće tu jedinku izvući i pogurati malo u dublje, bilo bi super. Međutim, jasno je da ljudima to nije baš milo da bi tako nešto napravili s obzirom da se radi ipak o morskom psu'', pojasnio je Branko Dragičević, iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split.
U Jadranu ih ima 30-ak vrsta, ali su postali prava rijetkost. ''Dogodi se da netko cijeli život roni ili se bavi ribolovom, a da nikad nije vidio morskog psa'', istaknuo je Pero Ugarković.
A mogućnost da sretnete opasnu bijelu psinu, ravna je gotovo dobitku na lutriji. ''Posljednji slučaj napada je bio na Visu prije nekih 10-15 godina, ne sjećam se točno. Kada je napala jednog slovenskog ronica'', podsjetio je Dragičević.
U ovom pulskom akvariju najčešće pitanje koje čuju je - jesu li opasni? ''Dosta su iznenađeni kad im mi kažemo da ti morski psi nisu toliko opasni, da je to više riječ o jednoj jako jako lošoj reputaciji i da zapravo čovjek koji bi skočio ovdje u bazen se ne treba previše toga bojati'', pojasnio je biolog Žarko Jaković našem reporteru Ivanu Kaštelanu.
No ima i ali... ''Ovi psi koliko god da jesu miroljubivi oni imaju zube i ti zubi su veliki. Znači ako vi njega idete hvatat rukama idete se s njim hrvati naravno da vas ugristi'', istaknuo je Jaković.
Najugroženija vrsta je sklat. Rijetka populacija na Mediteranu pliva oko naše Silbe. ''Ribari sami puštaju tu životinju nazad u more, i možemo bit sretni ako ćemo se tako ponašat prema moru, možemo bit optimistični'', rekao je Ugarković. Jer opstanak ovih životinja ključan je za očuvanje biološke ravnoteže u Jadranu.
Više o morskim psima pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr