-
drugi čovjek NATO-a Boris Ruge stigao je u Sabor
-
Ruge bi trebao objasniti što NSATU točno jest
-
Ruge je u Sabor stigao nakon višetjednih tenzija zbog slanja hrvatskih časnika u misije NATO-a
Tijek događaja možete pratiti u nastavku:
19:13 Zajednička sjednica za završena.
17:08 Miro Bulj ustvrdio je da se Hrvatska i Ukrajina ne mogu uspoređivati jer je Hrvatska tijekom Domovinskog rata bila pod embargom kada je u pitanju oružje, a Ukrajini svi šalju oružje, uključujući i Hrvatsku.đ
Rugeu je postavio pitanje o dronu koji je pao u blizini studentskog doma u Zagrebu te u koliko je parlamenata bio u kojima je tumačio NSATU.
Izjavi se suprotstavio Krstulović Opara jer je Bulj ustvrdio da su zastupnici zbog njegova dolaska "dovedeni u nezgodnu situaciju".
"Ako se netko tako osjeća, neka tako kaže, ali on ne može govoriti u ime drugih", rekao je.
Ruge je rekao da mu je žao ako se itko osjeća neugodno.
"Pozvan sam u Hrvatski sabor i smatrao sam primjerenim da se odazovem", odgovorio je Bulju.
16:58 Ruge je odgovorio na pitanje o padu drona u Zagrebu.
"To je samo jedan primjer kako rat u Ukrajini može utjecati na Hrvatsku, koja nije njezin neposredni susjed. Možete si onda zamisliti kako je u Rumunjskoj i Latviji, gdje ruski dronovi svakodnevno ulaze u njihov zračni prostor", rekao je.
16:48 Ruge je napomenuo da je NSATU samo jedan od oblika potpore Ukrajini te podsjetio da u NSATU sudjeluju i Australija i Novi Zeland iako te države nisu članice NATO-a.
"Rusija treba shvatiti da nećemo napustiti Ukrajinu i da ćemo ju nastaviti podupirati. Ako se Rusiji dopusti da prisvoji dio ukrajinskog teritorija, moramo se bojati da ruski apetiti tu neće završiti. Zato moramo pokazati da to nećemo promatrati sa strane", rekao je.
16:38 Odgovarajući na pitanja zastupnika, Ruge je rekao da će neki časnici povremeno ići u Ukrajinu, ali da to ne moraju biti hrvatski časnici i da Hrvatska uvijek može odlučiti da ih odbije ondje poslati.
16:33 Ministar obrane Ivan Anušić rekao je da hrvatski časnici u sklopu NSATU-a neće biti u Ukrajini.
"Predložene aktivnosti provodit će se na teritoriju država članica NATO-a, a a hrvatski vojnici neće sudjelovati na teritoriju država koje nisu članice NATO-a. Hrvatska će nastaviti pomagati Ukrajini", najavio je.
Uvodno izlaganje Rugea
16:07 Drugi čovjek NATO-a Boris Ruge u uvodu je rekao da će odgovoriti na sva pitanja, ali da nije došao dijeliti lekcije, nego samo pokušati pomoći u donošenju odluke.
"NATO-u sam se priključio 1991. u Bonnu i svjedočio sam hrvatskoj borbi za slobodu. Pomno sam pratio razvoj Hrvatske od 1991. i dobro sam upoznat sa situacijom. Slike koje vidim u Ukrajini, podsjećaju me na Hrvatsku 1991. Slike iz Bahmuta me podjećaju na Vukovar i napade na brojne hrvatske gradove", rekao je.
Dodao je da je NSATU uspostavljen izvan Ukrajine i da u Ukrajini neće biti NATO-ovih snaga, ali će ograničeni broj časnika odlaziti u Ukrajinu služiti će kao veza NATO-a s tom zemljom. Ustvrdio je da je NATO saveznik Ukrajine, ali da nije jedna od strana u sukobu.
"Sve članice NATO-a već su poslale pomoć Ukrajini bez da su zaratile s Rusijom", napomenuo je.
16:05 Andro Krstulović Opora rekao je da će pokušati voditi sjednicu tako da svi dođu do izražaja.
"Tko želi, neka postavi pitanja gospodinu Rugeu u trajanju od najviše dvije minute. On će pokušati na sve odgovoriti", najavio je.
15:56 Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara rekao je da je na sjednicu pozvan Tihomir Kundid, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, ali da je odgovorio da ne može doći zbog odluke predsjednika Republike Zorana Milanovića.
15:54 Počela je zajednička sjednica je počela saborskog Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a.
15:35 Saborski zastupnici otkrili su hoće li doći na sjednicu. Tko je kako odlučio, možete pročitati OVDJE.
Zašto je Ruge stigao u Sabor?
14:45 Za 15 sati najavljena je zajednička sjednica saborskog Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, na kojoj će se raspravljati o informaciji zamjenika glavnog tajnika NATO-a o NATO aktivnosti za sigurnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU).
Članovima odbora, obratit će se Boris Ruge, "drugi čovjek NATO-a". Ruge bi trebao zastupnicima razjasniti što NSATU točno jest.
Tema NATO-ove aktivnosti potpori Ukrajini NSATU već je tjednima jedna od glavnih tema hrvatskih medija i predmet prijepora Banskih dvora i Pantovčaka, nakon što je predsjednik Zoran Milanović dao dopuštenje za sve inozemne misije hrvatskih vojnika osim za tu.
Predsjednik tvrdi da se time Hrvatska izravno uvlači u sukob s Rusijom. Premijer Andrej Plenković, pak, optužuje Milanovića da je proruski nastrojen, a oporbu da ne želi podržati NSATU-u iz kaprica jer je to vladin prijedlog.
HDZ se nada da će Ruge uvjeriti oporbu da glasa za hrvatsko sudjelovanje u NSATU-u, ali to se zasad čini malo vjerojatnim. SDP je već najavio da će bojkotirati sjednicu odbora, dok prema pisanju hrvatskih medija na nju stižu zastupnici iz klubova Možemo, Most te neovisna Marija Selak Raspudić, kandidatkinja za predsjednicu. Nitko od njih, međutim, nije kazao da će Rugeovo svjedočenje utjecati na njihovo mišljenje.