Krešimir Sever, Vilim Ribić, Ozren Matijašević i Mladen Novosel sastali su se jutros s predsjednikom Ivom Josipovićem i rekli mu kako će napraviti sve da dođe do raspisivanja referenduma. Upozorili su da bi da bi zbog izigravanja zahtjeva za raspisivanjem referenduma o izmjenama Zakona o radu mogli početkom prosinca organizirati generalni štrajk i potpisivanje peticije za prijevremene izbore.
'Ključni zahtjevi sindikata su ispunjavanje volje 717.000 građana za održavanjem referenduma na isto ili slično pitanje, te uređivanje svih pitanja kako bi se referendum mogao normalno održati i kako bi građani imali jednostavan način ispunjenja neposredne demokracije, izjavio je Predsjednik koordinator sindikalnih središnjica Vilim Ribić.
'Ponovili smo predsjedniku Josipoviću zahtjev za njegovim posredovanjem da se volja građana pretoči u djelo, i on je posredovanje obećao', dodao je Ozren Matijašević.
'Pošto smo došli, to smo i dobili', zaključio je Matijašević. Sindikalni predstavnici su zadovoljni ishodom sastanka, no još uvijek nisu željeli ulaziti u detalje već su naznačili da su od predsjednika dobili pozitivne reakcije.
>> Ustavni sud: Nema referenduma o ZOR-u
>> Sindikati najavili opći štrajk u studenom u pet hrvatskih gradova
Sindikalisti su rekli da su Vladi voljeni predstaviti nove uvjete oko provedbe referenduma, a ukoliko ih Vlada ponovno odbije, kažu kako će daljnje akcije biti volja građana koju oni ne misle zaustavljati.Ne uspije li dogovor o ispunjenju tih zahtjeva u okviru institucija političkog sustava, sindikati će mobilizirati članstvo i od sredine studenoga započeti izjašnjavanje radnika o generalnom štrajku. Sindikati su nedavno najavili kako će do kraja studenog u pet velikih hrvatskih gradova organizirati prosvjede.
'Na današnjem sastanku također se razgovaralo o Josipovićevu prijedlogu da se u Hrvatskoj uspostave radni sudovi na što su sindikati reagirali vrlo pozitivno pa je sasvim moguće da i to bude sadržaj jednog od referendumskih pitanja u cijelom paketu', dodao je Ribić.
Podsjetimo, Ustavni sud jednoglasnom je odlukom odlučio da se referendum o Zakonu o radu neće provesti jer za to nema zakonske osnove. Odlučeno je i da se u narednih godinu dana u proceduru ne smije uputiti zakonski prijedlog koji bi bio suprotan potvrdnom odgovoru na predloženo referendumsko pitanje, osim ako se o tom prijedlogu prethodno ne provede referendum.
Ukupno {{TotalVotes}}