'Procjenjivati sigurnosnu situaciju u Hrvatskoj kroz dva ubojstva prije šest mjeseci koja su uglavnom riješena je zlonamjerno', izjavio je Karamarko novinarima u Zagrebu nakon susreta s bavarskim ministrom unutarnjih poslova Joachimom Herrmannom. Dodao je kako o dobroj sigurnosnoj situaciji svjedoče i statistički podaci koji, iako nepopularni, pokazuju da su u odnosu na prošlu godinu teška kriminalna djela i ubojstva u padu.
>> 'Pisanje BBC-a je neutemeljeno i zlonamjerno'
>> The Economist: Hrvatska je neuspješna balkanska država
Britansko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je državljane Ujedinjenog Kraljevstva da u Hrvatskoj postoji prijetnja od terorizma i organiziranog kriminala te im poručilo kako bi i turisti mogli biti izloženi napadima jer su oni 'neselektivni' i mogu se dogoditi na 'mjestima na kojima ima i stranih turista'. To upozorenje u prilogu naslovljenom 'Hrvatska prokleta kriminalom i korupcijom' u četvrtak je prenio BBC Radio 4, argumentiravši ga podsjećanjem na ubojstva Ive Pukanića i Ivane Hodak.
Karamarko se osvrnuo i na aferu oko nabavke vojnih kamiona kratko izjavivši da je riječ je o 'uskočkom slučaju u kojem je policija obavljala izvide koji su od nje zatraženi'. Ministar unutarnjih poslova potvrdno je odgovorio na novinarsko pitanje je li policija počela istragu o problematičnim biračkim popisima u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Borovec: Turisti u Hrvatskoj su sigurni
I u Ravnateljstvu policije smatraju neopravdanom bojazan britanskoga ministarstva vanjskih poslova, koje je britanske turiste upozorilo na latentnu terorističku prijetnju i organizirani kriminal u Hrvatskoj.
'Smatramo da je riječ o neopravdanoj bojazni jer je sigurnost turista u Hrvatskoj na vrlo visokoj razini, a o tome govori i policijska statistika', izjavio je za načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec ističući da je lani u Hrvatskoj bilo oko 9,4 milijuna stranih turista, od kojih je 3481 turist bio žrtva nekog kriminalnog djela.
Sve manji broj oštećenih stranih turista
Naglasivši kako je uglavnom riječ o manjim kaznenim djelima, primjerice krađama koje turistima prijete svagdje u svijetu, Borovec je ustvrdio da je broj kaznenih djela protiv stranaca zanemariv u odnosu prema broju stranaca koji posjećuju Hrvatsku. Osim toga, istaknuo je kako se broj kaznenih djela u kojima su oštećeni stranci iz godine u godinu smanjuje, pa ih je tako 2005. bilo 4630, a lani 3481.
Po policijskoj statistici, lani su 2773 stranca pokradena, 52 stranca teško su ozlijeđena, 45 stranaca bili su žrtve prijetnja, a 30 razbojstava. Dogodila su se i dva slučaja silovanja te devet najtežih kaznenih djela - ubojstava. Na hrvatskim cestama lani su poginula 64 strana državljana, od kojih najviše Slovaka (15) jer ih je samo u nesreći slovačkog autobusa u blizini Gospića u rujnu poginulo 14. Po broju poginulih slijede državljani BiH (11), Srbije (9) i Češke (6), a iz Turske, Nizozemske i Austrije poginule su po tri osobe.
Stranci nisu samo žrtve, njih 3025 počinilo je kazneno djelo
Najviše teško ozlijeđenih u prometnim nesrećama lani je bilo iz BiH (49) te iz Njemačke (47), no ukupan broj teško ozlijeđenih (267) smanjio se gotovo za 20 posto u odnosu prema 2007. Po MUP-ovim podacima, lani su se u Hrvatskoj utopila 34 stranca, četiri više nego pretprošle godine. Najviše, po osam, iz Slovenije i Njemačke, te šest iz Češke. No, stranci nisu samo žrtve. Naime, lani je njih 3025 počinilo nekakvo kazneno djelo. Najviše stranaca prijavljeno je zbog zloporabe droga (1282), izbjegavanja carine (582), krađa (239) i krivotvorenja isprava (222). Devet stranaca prijavljeno je za ubojstvo, 29 za nanošenje teških ozljeda i devet za silovanje.