Reporteri Nove TV na mjestu pomorske nesreće

''Jeziva tišina na mjestu tragedije kakvu Dubrovnik ne pamti od '92.''

Andrija Jarak i Paola Klaić Saulačić prate u Dubrovniku tijek potrage za osobama koje su nestale nakon sudara glisera s brodom lučke kapetanije nedaleko od otoka Šipana.

"Jeziva tišina na mjestu tragedije kakvu Dubrovnik nije upamtio od 1992. kada se u vrijeme okupacije dogodio sudar brodova u gruškoj luci", rekao je Andrija Jarak koji se za vijesti Nove TV javio uživo s broda koji se nalazi nedaleko od mjesta nesreće koja se dogodila u utorak navečer.

U pozadini se vidi uvala Paklina na otoku Šipanu u kojoj se nalazi ugostiteljski objekt iz kojeg je devet nesretnih ljudi u utorak oko 21 sat, nakon završetka pripremnih radova, krenulo na obalu.

"Isplovili su nekih 350-400 metara, no u tom trenutku na njih je naletio brod lučke kapetanije i dogodila se ta neizbježna tragedija. Nemoguće je nabrojati koliko ih ovdje brodova traži, helikopter je stalno u zraku. Tamo je veliki policijski patrolni brod i još najmanje deset koča i jedrilica, pokušavaju naći preostale ljude koji su sinoć nastradali u nesreći", javlja Jarak, dodajući da je brod lučke kapetanije dolazio iz pravca Dubrovnika, "udario u gumenjak, doslovno ga prepilao i tim nesretnim ljudima nažalost nije bilo spasa".

"Puno je teorija i priča u srijedu ujutro krenulo krenulo, treba čekati rezultate službene istrage. Činjenica je, nažalost, da se često zna dogoditi da male ribarske brodice izađu ovdje blizu otoka da ribaju, da nemaju osvjetljenje koje je po zakonu nužno. Iskusni pomorci mi kažu da je jako teško, gotovo nemoguće u tim noćnim uvjetima, kada je mrkli mrak, kad puše jak južni vjetar, doslovce ne vidiš, kako pomorci kažu, ni prst pred okom", kaže Jarak.

Podsjetio je na riječi preživjelog svjedoka iz Metkovića koji je rekao da su bila upaljena svjetla na brodu lučke kapetanije. "Međutim, navodno na ovom gumenjaku svjetla nisu bila upaljena i oni ih jednostanvo nisu uspjeli vidjeti", kaže Jarak, dodajući da su ostaci gumenjaka pronađeni na otoku Šipanu.

Ispred Opće bolnice Dubrovnik javila se  Paula Klaić Saulačić, s najnovijim informacijama.

"Danas sigurno nećemo znati nalaze obdukcije. I posljednje tijelo je dovedeno ovdje na patologiju dubrovačke bolnice. Uz obdukciju radit će se i identifikacija tijela. Sve se to radi po nalogu DORH-a.
Obitelji onih koji su bili na tom brodu, a za kojima se još traga su već obaviještene, ali naravno čeka se ishod potrage i identifikacija tijela kako bi njihove obitelji imale točne informacije, a nakon obdukcije pokazat će se i točan uzrok smrti", javlja Klaić Saulačić, dodajući da bi DORH u narednim danima trebao dati odgovore na pitanje što se točno dogodilo i zbog čega je došlo do ovakve strašne nesreće.