Dean Hervatin iz udruge Institut Pula svaki radni dan, neovisno o vremenskim uvjetima, pregledava lokacije koje su označene kao rizične i ondje s pulskih ulica, ali i iz šuma i parkova, miče sav iskorišten narkomanski pribor. Na teren juri i po dojavi.
"Uopće nije problem doći i pokupiti, samo da se ne dira i ne baca okolo u smeće. Mi ćemo pokupiti", rekao je.
Do prije nekoliko mjeseci to je radio volonterski. No, promjene u korištenju opojnih droga na ulice njegova grada donijele su i veći broj infektivnog otpada u prirodu. Sada je na tom zadatku zaposlen na pola radnog vremena.
"Dok jedan heroinski ovisnik injektira drogu dva do tri puta dnevno, jedan korisnik psihoaktivnih tvari ponekad to učini i do dvadeset puta dnevno", rekla je Varja Bastiančić, predsjednica udruge Institut Pula.
Što je, domino-efektom, rezultiralo i većom opasnosti od slučajnih uboda. Najčešće žrtve su djeca i njihova radoznalost, a zaraziti se može hepatitisom B, C, ali i HIV-om.
"U općoj populaciji, na zraku, gdje postoji utjecaj ultravioletnih zraka, gdje postoji sušenje, vjetar i dehidracija tih istih materijala, manja je mogućnost da ćete nešto dobiti", objasnila je Izabela Čelović, specijalistica infektologije.
Sve dok je ima, kažu iz Grada Pule – treba je svesti na nulu. Zato su skupa s gradskim komunalnim poduzećem podržali inicijativu skupljanja spomenutog otpada.
"Pula je na ovaj način našla rješenje. Ono što nam je najvažnije su sigurna dječja igrališta, sigurna školska igrališta, sigurno okruženje u gradu", rekla je Ivana Sokolov iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti i mlade.
A ovo je veliki korak u tom smjeru.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr