Ozempic, lijek namijenjen isključivo za liječenje dijabetesa tipa 2, najveću popularnost stekao je kao takozvani čudotvorni lijek za mršavljenje. I sve to nekoliko je puta rezultiralo globalnom nestašicom. Je li doista riječ o magičnoj formuli za brz gubitak kilograma ili pak opasnim posljedicama uzimanja na svoju ruku?
Zagorka Perinčić s dijabetesom tipa 2 živi duže od 30 godina: "Sad imam inzulin, koji pikam samo navečer, i Ozempic, koji jedanput tjedno pikam. Ja sam bila sretna jer se nisam trebala pikati svaki dan i uzimajući ga, osjećala sam se bolje."
Ozempic je na hrvatsko tržište stigao prije pet godina, a razvijen je za kontrolu šećera u krvi.
"Kada je u pitanju sama razina glukoze u krvi, djeluje tako što potiče gušteraču da luči inzulin onda kada je to potrebno, znači kada razina glukoze prijeđe određenu nedopuštenu granicu", objasnila je endokrinologinja dijabetologinja Antonela Ljubičić.
Jedan od učinaka lijeka, koji sadrži aktivni sastojak semaglutid, jest da smanjuje apetit.
"On djeluje centralno na razini mozga, blokira centar za glad. Na neki način pacijenti osjećaju manju glad i veću sitost. Zatim na razini samo gastrointestinalnog sustava usporava pražnjenje želuca, smanjuje motilitet crijeva. Na taj način pacijenti također osjećaju veću sitost", objasnila je Ljubičić u razgovoru s reporterkom Provjerenog Nikolinom Cetinić.
I zato je iznimno učinkovit kod pretilih osoba koje boluju od dijabetesa tipa 2, kojima je i namijenjen.
Medicinski savjeti s društvenih mreža
Umjesto u liječničkoj ordinaciji, medicinski savjeti i iskustva dijele se na društvenim mrežama. Ne samo da se dijele savjeti već se kupuju i prodaju lijekovi. Cetinić je naišla na razne oglase i na nekoliko njih se i javila.
Dogovorila je kupnju s takozvanim prodavačem u Zagrebu da bi provjerila kakvi se lijekovi prodaju na ilegalnom tržištu. Lijek je kupila za 200 eura, a prodavač je poslao i račun iz hrvatske ljekarne na kojem je vidljivo da je lijek dobiven na privatni recept.
Iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) upozoravaju – bez obzira na to radi li se o lijeku kupljenom u ljekarni, bilo kakva preprodaja čini krivotvorinu.
"Provjereni i sigurni lijekovi nalaze se isključivo na ovlaštenim mjestima – ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama lijekova na malo. Samo ondje se nalaze lijekovi koji su sigurni i odobreni za korištenje", objasnila je Eva Šintić iz HALMED-a.
Na crnom tržištu nema nestašice
U Hrvatskoj su na tržištu dostupna dva lijeka s aktivnim sastojkom semaglutidom: Ozempic i Rybelsus. Lijekovi su to istog danskog proizvođača Novo Noridska. Prema informacijama koje su već objavili brojni mediji, riječ je o tvrtki vrijednoj više od 570 milijardi dolara, što je više od cjelokupnog danskog gospodarstva.
U povećanje proizvodnih kapaciteta prošle je godine uloženo više od tri milijarde eura, a očekuje se da će novi pogon postati operativan do 2029. godine. Cetinić je upitala proizvođača postoje li posljedice za osobe koje lijek koriste mimo indikacija. Odbili su komentirati, ali su uputili apel.
"Apeliramo da se lijekovi propisuju i koriste samo u odobrenim indikacijama sukladno sažetku opisa svojstava lijekova", stoji u odgovoru.
Trenutačno je u Hrvatskoj nestašica Ozempica od 0,25 i 0,5 miligrama te će oni biti dostupni tek u 12. mjesecu.
"Realno, nestašica je stalno prisutna. Mi svakodnevno naručujemo po desetke kutijica tri različite jačine i to nam stigne tek sporadično, možda kutijica ili dvije u tjedan, deset dana ili čak nekad u dva tjedna", objasnila je Emilija Horvat, magistra farmacije Gradske ljekarne Zagreb.
Tako oni koji ga koriste iz mjeseca u mjesec strahuju hoće li lijeka za njih biti.
"Žalosno, žalosno. Ljuta sam na te privatne liječnike koji to daju jer oni jako dobro znaju što rade. Stalno mi je taj lijek nad glavom", rekla je Perinčić.
S druge strane, čini se da na ilegalnom tržištu nema nestašice. "Imat ću, samo mi moraš javljati unaprijed", reporterki Provjerenog rekao je prodavač.
Alternativa za liječenje šećerne bolesti postoji, stoga panike nema, ali pitanje je koliko je etično i dobro za pacijente da do Ozempica ne mogu doći zbog tko zna kojih razloga.
Postoji i lijek s istim sastojkom kao Ozempic, samo u većoj dozi. U Hrvatskoj još uvijek nije dostupan. I onda kada bude, indiciran je za liječenje pretilosti i propisivat će ga isključivo liječnici. Pitanje je jesmo li spremni vlastito, pa i tuđe zdravlje, staviti na kocku, a sve zbog izgleda? I hoće li se institucije s tim problemom napokon uhvatiti ukoštac?
Više o ovoj temi možete pogledati u prilogu na vhu članka.