Predsjednik Republike Zoran Milanović s izaslanstvom položio je karanfil podno spomenika "Debeli brijest", a vijence su položili izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora, sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, izaslanik predsjednika Vlade, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABA RH) Franjo Habulin.
Predsjednik Milanović u svom je govoru, parafrazirajući pozdrav iz narodnooslobodilačke borbe u Drugom svjetskom ratu, danas poručio: "Ne fašizmu, sloboda narodu!".
Antifašizam, naglasio je, nije iskorijeniv i neće tek tako nestati. "Taj korijen je dubok, osjećaj, emocija, jer to je sastavni dio hrvatskog puta i jedna od žila koji čine naš korijen", rekao je.
Referirajući se na vrijeme nastanka Prvog partizanskog odreda te kasnijih događaja u povijesti Hrvatske, poručio je da se danas nemamo čega stidjeti jer je "naš put bio pravedan i uspješan".
"Ne činimo uslugu istini ako o partizanima govorimo kao o Hrvatima ili Srbima, to je bio zajednički pothvat, hrabri mladi ljudi. Ovo što govorim govorim s najboljim namjerama i vjerujem da se toga nitko ne treba stiditi niti bježati od toga jer je istina na našoj strani. Naši preci bili su na strani dobra i o tome moramo govoriti cijelo vrijeme", rekao je predsjednik.
Ministar Malenica naglasio je da je antifašizam dio identiteta i povijesti hrvatskog naroda, utkan u hrvatsku državnost te da je prihvaćenje vlastite povijesti- i dobrih i loših strana- znak zrelosti jednog naroda društva i države.
"Povijesna je istina da je hrvatski narod stao među pobjednike Drugog svjetskog rata, među pripadnike antifašističke koalicije", rekao je.
Župan Celjak rekao je da su najveći heroji u hrvatskoj povijesti hrvatski branitelj iz Domovinskog rata jer su ostvarili stoljetni san Hrvatica i Hrvata o slobodi, samostalnosti i neovisnosti, a granice u kojem ostvarena Republika Hrvatska, istaknuo je, izborili su upravo antifašisti i antifašistička borba.
Habulin je naglasio da je antifašizam trajna vrijednost te da on nije političko već ljudsko opredjeljenje, a kao ključnu poruku istaknuo da je "antifašizam živ i ne predaje se – nikad".
Svečanosti su, među inima, nazočili bivši predsjednici Republike Stjepan Mesić i Ivo Josipović, potpredsjednik Sabora Davorko Vidović, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, predsjednik Vrhovnoga suda Radovan Dobronić, sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček, zagrebački gradonačelnik Tomašević.
Plenković: Odajemo priznanje hrvatskim antifašistima
Hrvatski premijer Andrej Plenković u srijedu je čestitao Dan antifašističke borbe, 22. lipnja i odao priznanje hrvatskim antifašistima koji su se, naglasio je, hrabro suprotstavili nacizmu i fašizmu te Hrvatskoj osigurali mjesto među pobjednicima Drugog svjetskog rata.
"Odajemo priznanje hrvatskim antifašistima koji su se hrabro suprotstavili nacizmu i fašizmu te Hrvatskoj osigurali mjesto među pobjednicima Drugog svjetskog rata. Svima čestitam Dan antifašističke borbe", napisao je premijer na Twitteru.
Pogledaj na Twitteru
Proslava i u Zagrebu
Dan antifašističke borbe i 81. godišnjice antifašističkog ustanka u Hrvatskoj bit će obilježen i u Zagrebu. U Spomen-parku Dotrščina izaslanstvo Grada Zagreba, predvođeno gradonačelnikom Tomaševićem, položit će vijenac uz spomen obilježje Put mučeništva. U večernjim satima, pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, na Trgu žrtava fašizma održati i koncert grupe TBF i drugih izvođača, a prisustvovat će mu i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Zabrana prometa
Hrvatski autoklub javlja kako će u srijedu, na Dan antifašističke borbe, od 14:00 do 23:00 biti zabranjen promet za teretna motorna vozila najveće dopuštene mase iznad 7,5 tona na pojedinim važnijim državnim cestama u Istri i priobalju. Zabrane nema na autocestama i državnoj cesti DC1.