Otprilike u isto vrijeme kada i branitelji, počeli su prosvjedovati i berači smilja diljem obale.
Smilje - samonikla, ljekovita biljka dosegnula je cijenu veću od deset kuna po kilogramu. Stoga se berači već i fizički sukobljavaju u borbi za teren.
Žestoko je u nedjelju bilo na prosvjedu zbog smilja na Pagu, a prosvjedovalo se i u Sinju. Prosvjednici ističu da se smilje bere ilegalno i to prije sezone - prije sjemena, te se na taj način posve zatire rast.
Sezona branja je tek od 15. lipnja, a mnoge su lokacije već ilegalno počupane.
Na Paškom mostu prosvjedovalo je 50-ak nezadovoljnih berača smilja. Neki okupljeni optužuju i velikog koncesionara i otkupljivača Sretena Jukića koji je došao na prosvjed.
'Postoji tu još 28 drugih otkupljivača koji rade taj posao, a on jednostavno želi poništiti sve i raditi taj posao sam', rekao je Petar Bodulić iz Posedarja.
Doznajte gdje će u potpunosti biti ZABRANJENO branje smilja!
Jukić pak upire prstom na druge tvrtke za otkup. Kaže, oni su uhvaćeni da organizirano beru prije sezone.
'Evidentirano je i oduzeto 30-ak tona smilja beračima od Krka do Dubrovnika koji su to smilje ubrali', kaže Jukić.
Postoje privatni i državni tereni, a na državnima smije brati samo koncesionar, i oni koji uz potvrde rade za njega. No, mnogi beru ilegalno. Kod Sinja je smilje već posve počupano i devastirano.
'15.6. kad dobijemo potvrde nemamo šta više brat, teren je već uništen', rekao nam je Sinjanin Jure Stipanac.
Policija zaplijenila oduzela 1.352 kilograma smilja s Cresa
'Što beru ovdje na našoj lokaciji, i u podne, ne smeta im vrućina, ni sveca ni petka, ništa im ne smeta', kaže Luka Đapić iz Sinja.
'Prijavljivali smo nekoliko brojeva registracija od tih auta policiji, međutim nitko ništa ne poduzima', tvrdi Petar Bodulić iz Posedarja.
'Dva i pol sata - 250 kuna'
Kozmetička industrija u svijetu trenutno obožava smilje i njegovo ulje. A nigdje ga nema kao u Hrvatskoj. Sve ide u izvoz, a cijena mu je skočila primamljivo visoko. Namuče se po brdu i po suncu.
'Bole leđa, opasan teren, ima i zmija, ima riđovka i poskoka. Ja je prije vidim, ona šišti, kad šišti maknem se ća i to je najbolje', kaže Luka Đapić.
Stanovnici Paga u strahu - Ne žele ovako opustošen otok!
Ali 10 kuna za kilogram trave, gdje to ima.
'Svaki dan, dva i pol sata 250 kuna, nema bolje dnevnice, moš uhvatit boje, skinut celulit i lova je odmah ', rekla nam je Sinjanka Ana Bilanđić.
A koliko borbe će tek biti od 15. lipnja kad kreće prava sezona.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook