Na mjestu pada drona - nastao je krater veličine tri metra. Danima su vojska i sigurnosne službe obilazile mjesto pada dok se nije iskopala i posljednja krhotina.
Ono što se poslije doznalo jest da je letjelica bila vojnog tipa i da je došla iz zračnog prostora Mađarske brzinom 700 kilometara na sat. Ubrzo je pronađena i crna kutija, ali službena istraga na kraju je pokazala da letjelica nije nosila eksploziv.
Godinu dana poslije i dalje se ne zna - je li ukrajinska ili ruska i tko ju je lansirao.
Riječ je o bespilotnoj letjelici Tupoljev TU-141 STRIŽ, zapravo krstarećoj raketi - pa je bilo veliko čudo - s obzirom na njezinu veličinu - da nitko nije stradao.
Dužina letjelice bila je gotovo 15 metara - s rasponom krila od oko tri metra. Težila je više od šest tona. Njezina maksimalna brzina je 1100 kilometara na sat i leti uglavnom nisko, iako može dosegnuti i do 6000 metara. Nema svoje kotače pa polijeće s rampe, a slijeće - točnije pada - uz pomoć padobrana koji se aktiviraju u repu letjelice.
A zašto ni danas nema odgovora na brojna pitanja oko pada letjelice - pitali su novinari ministra obrane Marija Banožića.
"Naravno da se hrvatska javnost treba interesirati. Ono što sam ja mogao učiniti je razgovarati sa svim zemljama članicama NATO-a gdje je dron prošao. One podatke koje smo prikupili od njih smo prikupili. Ostaje još jedan dio koji bi trebao jasno utvrditi. Znate da je na tom području i dalje rat. Tako da ćemo morati pričekati još neko vrijeme. Išli smo u nabavu protuzračne obrane kratkog dometa što je riješeno, a potpisao sam i odluku o moderniziranju radarskih sustava", rekao je Mario Banožić, ministar obrane.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.