Zbog prelaska s kune na euro pred Hrvatskom narodnom bankom je golem posao. Iz financijskog sustava treba povući više od milijardu komada novčića, kuna i lipa. Tim bi se kovanicama moglo napuniti 260 šlepera pa će se kovanice preseliti u vojarnu MORH-a na tajnoj lokaciji i čuvati tri godine.
U svom trezoru u HNB-u još uvijek čuvaju 760 tisuća komada hrvatskih dinara koji su se prestali koristiti 1994. godine i više se ne mogu zamijeniti.
"Prelazak na euro će stajati ukupno oko 915 milijuna kuna u ovom trogodišnjem periodu. Najviše, oko 880 milijuna kuna stajat će kupovina to jest posudba novčanica od europske središnje banke dok će se kovanice kovati u Hrvatskoj u kovnici novca", rekao je Tihomir Mavriček, viceguverner HNB-a.
Očekuje se da će građani vratiti i oko 500 milijuna novčanica koje će se postupno uništavati u narodnoj banci. Za besplatnu zamjenu novčanica kuna za eure u HNB-u građani imaju neograničen vremenski rok, a za kovanice tri godine, doznaje Dalibor Špadina.
"Na ljeto se očekuje odobrenje iz EU i od kolovoza iskazivanje cijena i u kunama i u eurima", dodaje Mavriček.
Dvojno plaćanje bit će omogućeno svega dva tjedna nakon uvođenja eura. Od 1. do 15. siječnja 2023. građani će u trgovinama ili kafićima moći platiti u kunama, a višak će im trebati uzvratiti u eurima.
Odabir dizajna hrvatske strane eurokovanica je u završnoj fazi. U tijeku su prilagodbe kako bi konačne verzije bile usklađene s tehničkim standardima europodručja i pogodne za kovanje. Objava konačnog dizajna očekuje se nekoliko tjedana nakon prvog siječnja slijedeće godine.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr