"To je, uz Dan pobjede, najvažniji svjetovni datum koji trebamo slaviti jer je riječ o danu kada se Hrvatska odcijepila od Jugoslavije i postala samostalna država.
U ovom je prijedlogu Dan neovisnosti spušten na razinu spomendana i mislim da je to uvredljivo za hrvatsku povijest, za povijest Domovinskog rata i povijest stvaranja hrvatske države. Ako ovo ne bude usvojeno, HSLS neće glasati za ovakav zakonski prijedlog", poručio je Kosor.
U izjavi novinarima kazao je da je sve to još prije tri mjeseca rekao predsjedniku HDZ-a Andreju Plenkoviću, a da mu je on odgovorio da će se to vidjeti u pripremi, da postoje stručni timovi na čelu s akademikom Kusićem koji su došli do ovog prijedloga.
"Meni je razumljivo zašto je ovaj prijedlog, želi se slaviti samo Dan državnosti, ali to nije povezano s hrvatskom poviješću. Hrvatska povijest vrlo je jasna, nemam ništa protiv Dana državnosti 30. svibnja, ali to je dan kada je konstituiran višestranački Sabor i samo to.
Ne ulazim u političke aspekte zašto to netko predlaže, ali Dan neovisnosti mnogo je više, tada je većinom saborskih zastupnika donesena odluka o odcjepljenju od bivše države“, istaknuo je Kosor i dodao da Amerikanci Danom neovisnosti slave odcjepljenje od Velike Britanije.
Želim da dan kada je Hrvatska postala samostalna država bude blagdan i ne vidim nikakav problem u tome. Bilo je tako do sada i treba tako i ostati, kazao je, napomenuvši da je razgovarao i s većinom članova Kluba HDZ-a i svi se slažu da to treba biti blagdan.
Kosor je podsjetio i na inicijativu Matice hrvatske da Dan neovisnosti ostane blagdan, kao i braniteljskih udruga, pa čak i Katoličke Crkve. "O tome, dakle, postoji jedinstvo od ljevice do desnice i svih važnijih udruga hrvatskog društva. Nema razloga zašto bi dvoje-troje ljudi koji su radili na pripremi ovog zakona, iz političkih razloga, taj datum spustili na razini spomendana“, zaključio je Kosor. (Hina)