Ukupna sanacija vrijedna je oko 50 milijuna eura, od kojih je 85 posto sredstava osigurano iz EU fondova.
Kako se doznaje iz Fonda, prezentacije radi pravodobnog informiranja mještana o planiranim aktivnostima na projektu sanacije Sovjaka bit će u utorak, 4. srpnja u 18 sati te u srijedu, 5. srpnja u 10 sati u dvorani Doma Marinići.
Stručni tim zadužen za sanaciju Sovjaka prezentirat će radove koji će se izvoditi u sklopu sanacijske Etape 1, koji uključuju izgradnju prometno-manipulativne površine i radne zone za smještaj privremenih građevina i opreme u funkciji provedbe zahvata sanacije.
Mještanima će biti predstavljena i mobilna aplikaciji za praćenje kakvoće zraka, koja je povezana s mjernim postajama i ostale aktivnosti predviđene u prvoj etapi.
Iz Fonda ističu da je sanacija jame Sovjak na području Viškova kod Rijeke, jedan od najzahtjevnijih projekata zaštite okoliša u Hrvatskoj. Krška vrtača od 1956. do 1990. korištena za odlaganje opasnog otpada iz industrije.
Riječ je o prirodnoj krškoj vrtači u neposrednoj blizini obiteljskih kuća koja je od 1956. do 1990. godine korištena za odlaganje opasnog otpada iz industrije, od kiselog mulja iz proizvodnje maziva, motornih ulja i asfalta do otpadnog katrana iz koksare, otpadnih ulja iz brodogradilišta, ostataka iz spremnika nafte i naftnih prerađevina.
Procjenjuje se da se u jami nalazi više od 150.000 prostornih metara otpada. Sanaciju vrijednu oko 50 milijuna eura, od kojih je 85 posto sredstava osigurano iz EU fondova, provodit će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji će osigurati i ostatak novca.
Projekt će se provoditi u etapnim fazama - za Etapu 1 ishođena je građevinska dozvola te će radovi započeti 7. srpnja. Potkraj lipnja predana je i projektna dokumentacija za ishođenje građevinske dozvole za Etapu 2, koja predviđa vađenje i odvoz otpada iz jame.
U sklopu projekta izrađene su studije i program sanacije, a odabrano rješenje predviđa uklanjanje gornjih slojeva opasnog otpada iz jame do tvrdog katrana, koji će i dalje služiti kao nepropusna barijera u donjem sloju jame. Završetak sanacije planira se za 2026. godinu.
Iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost su najavili da će javnih prezentacija za građane tijekom provedbe projekta biti još jer im je cilj da lokalna zajednica bude pravovremeno informirana o svim projektnim aktivnostima.