Prema dostupnim podacima, žena koja je stradala pored otoka Visa ronila je sa suprugom u organiziranom zaronu. Na određenoj dubini suprug je primijetio da joj nije dobro.
Krenuli su na kopno, iskrcali se u Komiži, a na rivi joj je lokalni liječnik pokušao pomoći. No, bezuspješno.
Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko dalmatinske županije, objašnjava: ''Ako je dekompresijska bolest u pitanju, na otoku je pomoć nikakva jer jedine komore su u Splitu, u Puli je barokomora.''
Liječnik s Visa koji je intervenirao kratko je rekao da su imali svu potrebnu opremu, ali da nije bilo pomoći.
''Kad prođe 10 do 15 minuta, oštećenja mozga su jako velika i tu teško ima pomoći'', objasnio je Rađa.
U Komiži gradonačelnica kaže kako zaista nemaju defibrilatore na Rivi. Imaju ih u gradskoj gorskoj službi, vatrogascima i hitnoj.
No, kardiolog Drago Rakić iz Splita koji dugo zagovara defibrilatore, misli da bi trebali biti javno dostupni, na primjer u posebnom ormariću u većim trgovinama, na rivama, u Komiži i drugdje, kao u razvijenim zemljama.
Što se tiče brojki Doma zdravlja za splitsko dalmatinsku županiju, Rađa kaže: ''Više od 150 defibrilatora je smješteno u ambulantama obiteljske medicine, stacionarima, domovima zdravlja.''
''U Hrvatskoj je iznenadna srčana smrt veliki javnozdravstveni problem, godišnje ih se događa do 9000'', upozorio je Rakić.
Nesretna žena stradala na ronjenju kod Visa prevežena je u Split na patologiju. Točan uzrok smrti i zašto joj je pozlilo, znat će se nakon obdukcije.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.