Iako im plaće, s obzirom na to kako su završili pregovori s Vladom, neće baš značajno narasti, barem će se uvjeti rada poboljšati.
Trijaža na Hitnom prijemu u drugom po veličini KBC-u u državi daleko je od idealne.
"Ovo je potpuno neadekvatan prostor, ona mora bit puno veća, znači barem tri, četiri puta veća. Mora biti drugačije i opremljena. Trebala bi biti apsolutno skrivena, jer je to prostor koji se kod nas skriva paravanom koji možete tamo vidjeti, ali takvi su naši uvjeti trenutno", pojašnjava prof. Hrvoje Pintarić, Pročelnik Objedinjenog hitnog prijema.
Trenutno, ali ne i zadugo. Derutna hitna u temeljitu će rekonstrukciju, a za 11 mjeseci tu bi trebao biti novi, moderni OHBP. Sve će to stajati više od 53 milijuna kuna. 31 milijun stigao je iz EU fondova, a 22 milijuna iz proračuna. U novom prostoru smjestit će se još 5 klinika kojih trenutačno na hitnoj nema jer jednostavno nema dovoljno mjesta.
"Koncepcija hitnog prijema znači u svijetu je da kad pacijent dođe da se sve događa oko njega. Znači dolazi sve k njemu, znači dijagnostika, dolaze liječnici, dolaze sestre. Za sad, pogotovo u ovakvim bolnicama pavijonskog tipa se čovjeka vozi okolo", kaže profesor Pintarić.
Da je obnova nužna misle i pacijenti. Bolnica je za modernizaciju unaprijed pripremila ono najvažnije.
"Danas već imamo 11 specijalista hitne medicine i još 4 koji su pred specijalizacijom", kaže profesor Mario Zovak, ravnatelj KBC-a Sestara milosrdnica.
Problema s nedostatkom liječnika i sestara, kažu, za sada nemaju, a da tako i ostane, nužna su upravo ulaganja. Tako se danas osim OHBP-a s 22 milijuna kuna počinje počinje obnavljati i Klinički zavod za kemiju. Nova oprema u novom prostoru omogućit će i ispitivanja genoma.
"Pri tome ćemo moći apsolutno bolje dijagnosticirati, pratiti bolest i učinkovitost liječenja pratiti i rano otkrivati osobito maligne bolesti", naglašava profesorica Nada Vrkić.
Dok budu trajali radovi neće biti jednostavno, ali pacijenti, kažu, neće trpjeti.
Nadaju se da će uskoro moći realizirati i nužni projekt dnevne bolnice no za to bi im Vlada trebala odobriti 34 milijuna kuna. Za usporedbu, Uljanik je za nikad izgrađene brodove dobio gotovo 4 i pol milijarde kuna.