na sastanku u davosu

Plenković o izraelskim F-16: "Proces vrednovanja ponuda je u tijeku. Konačnu odluku ćemo donijeti kad budemo sigurni da je to pravi odabir"

1/1 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Hrvatski premijer Andrej Plenković i izraelski Benjamin Netanyahu dogovorili su da se nastavi s postupkom kupnje izraelskih borbenih zrakoplova.

Andrej Plenković i Benjamin Netanyahu sastali su se u četvrtak u Davosu, no hrvatski službeni izvori nisu potvrdili da je postignut dogovor o kupnji aviona. 

Izraelski mediji navode da je posao vrijedan oko 500 milijuna dolara te da bi trebao biti zaključen do kraja godine. 

Kratka informacija o tome objavljena je i na službenim stranicama izraelske Vlade

"Premijer Benjamin Netanyahu sastao se jučer u Davosu s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem. Dogovorili su se da se nastavi s postupkom prodaje izraelskih aviona F-16 Hrvatskoj u skladu s uvjetima natječaja", kaže se u službenoj objavi izraelske Vlade. 

Izraelski list Jeruzalem Post piše da je Izrael u prosincu 2016., nakon 36 godina, umirovio flotu svojih borbenih aviona F-16A (jednosjed) i dvosjeda F-16B (Net). Hrvatskoj su, međutim, navodno ponudili miješanu flotu F-16A/B s modelom F-16C/D, koji je još uvijek aktivan u izraelskom borbenom zrakoplovstvu. 

Premijer Plenković pojasnio pojasnio je cijelu situaciju u Davosu gdje je sudjelovao na gospodarskom forumu.

"Proces vrednovanja ponuda je u tijeku. Ja sam jučer razgovarao s grčkim premijerom Tsiprasom. U tom je razgovoru tema bila grčka ponuda. S izraelskim premijerom izraelska ponuda. Prije čini mi se 2 i pol mjeseca, kad smo bili u Švedskoj, o tome smo razgovarali i sa švedskim premijerom. To su formalni postupci konzultacija, a konačnu odluku ćemo donijeti nakon što zaista budemo sa svih aspekata sigurni da donosimo pravi odabir i dugoročno rješenje za HRZ za idućih 30-ak godina. To je odluka koju ćemo s posebnom pažnjom vagati i na kraju odlučiti", kazao je Plenković.

U Hrvatskoj još uvijek nije službeno objavljeno koju je od četiri ponude stručna skupina ocijenila najboljom. Mišljenje stručne skupine jednoglasno je prihvatio i saborski Odbor za obranu na sjednici zatvorenoj za javnost sredinom prosinca. 

U medijima se spekuliralo kako je najboljom proglašena upravo izraelska ponuda, no da je konačnu odluku zaustavio sam premijer Plenković nakon intervencije SAD-a. Amerikanci su, naime, ponudili nove zrakoplove F-16 koji zbog visoke cijene Hrvatskoj nisu prihvatljivi. 

Navodno je zbog sličnih razloga i ponuda švedskog Saaba za avione Gripen također pala u drugi plan, a iz svih kombinacija ispala je i grčka ponuda rabljenih F-16.

Dragovan: Očekujem da Vlada obznani odluku do kraja mjeseca

Igor Dragovan, predsjednik saborskog Odbora za obranu, kaže za Dnevnik.hr da nema nikakvu informaciju oko toga što su Plenković i Netanyahu dogovorili na sastanku u Davosu. "Mogu samo reći da je Odbor donio jednoglasnu odluku u smislu suglasnosti za nabavku borbenog zrakopolova", kaže Dragovan, dodajući da Odbor nije raspravljao o konkretnim ponudama, već je samo, temeljem prezentacije stručne skupine, Vladi dao suglasnost da može slobodno donijeti odluku o nabavci višenamjenskih borbenih zrakoplova. 

"Odluka je na Vladi. Mislim da bi bilo pristojno da se ta odluka hrvatskoj javnosti obznani i definira krajem mjeseca. Sve izvan toga otvara prostor za spekulacije", kaže Dragovan. 

Dragovan također smatra da bi sve skupa bilo kvalitetnije da su postojala dva tendera, jedan za nove, a drugi za polovne zrakoplove. 

MORH: Ne znamo ništa o tome

U Ministarstvu obrane kažu da ništa ne znaju o detaljima razgovor hrvatskog i izraelskog premijera.

Ministar obrane Damir Krstičević, koji je danas sudjelovao na Danu sporta u OSRH na HVU Dr. Franjo Tuđmanje na novinarsko pitanje o nabavi borbenog zrakoplova rekao tek da su sada u procesu donošenja odluke na državnoj razini.

"Želimo odgovorno i priuštivo donijeti odluku koju Hrvatska može ispuniti. Moramo voditi računa i o svim drugim aspektima, svim društvenim skupinama u Hrvatskoj", rekao je Krstičević, dodajući da se na odluku čekalo 15 godina te ponovio da ona mora biti "odgovorna i priuštiva".