Voditeljica Odjela zdravstvene ustanove u vlasništvu Republike Hrvatske, a ujedno i vlasnica privatne poliklinike pisala je muškarcu plaćene dopuste, a za to je vrijeme on obavljao prethodno zakazane medicinske preglede i zahvate u njezinoj privatnoj poliklinici.
Osumnjičeni su izravno sebi pribavili protupravnu imovinsku korist u iznosu od gotovo 25.000 eura, a za koji iznosu su ujedno i oštetili zdravstvenu ustanovu u vlasništvu RH. Privatnoj poliklinici je pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu većem od 55.000 eura, navela je policija.
Priopćenje PU zadarske prenosimo u cijelosti:
"Policijski službenici Policijske uprave zadarske, Službe kriminalističke policije, Odjela gospodarskog kriminaliteta i korupcije proveli su kriminalističko istraživanje protiv dvoje hrvatskih državljana u dobi od 58 i 59 godina kojim je utvrđena osnovana sumnja na počinjenje kaznenih djela protiv gospodarstva i to Zlouporaba položaja i ovlasti i Krivotvorenje službene ili poslovne isprave.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem je utvrđena osnovana sumnja da je 58-godišnjakinja, kao voditeljica Odjela zdravstvene ustanove u vlasništvu Republike Hrvatske, a ujedno i vlasnica privatne poliklinike zajedno s 59-godišnjim hrvatskim državljaninom, liječnikom zaposlenom na istom Odjelu, a ujedno i zaposlenikom navedene privatne poliklinike, u periodu od početka 2019. godine do kraja 2023. godine zajednički i dogovorno u nakani da za sebe i navedenu privatnu polikliniku pribave nepripadnu imovinsku korist na štetu zdravstvene ustanove u vlasništvu RH postupali na način da je osumnjičena kao voditeljica Odjela neosnovano i neutemeljeno odobravala osumnjičenom višekratno plaćene dopuste iako svjesna, da isti na to nema pravo, za koje vrijeme je osumnjičeni obavljao prethodno zakazane medicinske preglede i zahvate u njezinoj privatnoj poliklinici.
Tako neosnovani plaćeni dopusti su 59-godišnjaku obračunati i plaćeni prilikom obračuna plaće, na štetu zdravstvene ustanove u vlasništvu RH.
Jednako tako utvrđeno je da su osumnjičenici za vrijeme radnog vremena u zdravstvenoj ustanovi, obavljali zdravstvene preglede i operacijske zahvate u privatnoj poliklinici u vlasništvu 58-godišnjakinje te da su višekratno u poslovnu dokumentaciju o prisutnosti na radu upisivali neistinite podatke o prekovremenom radu, pri čemu su dio neosnovano upisanih dana i radnih prekovremenih sati odradili u privatnoj poliklinici u vlasništvu 58-godišnjakinje.
Postupanjem na navedeni način osumnjičeni su izravno sebi pribavili protupravnu imovinsku korist u iznosu od gotovo 25.000 eura, a za koji iznosu su ujedno i oštetili zdravstvenu ustanovu u vlasništvu RH. Privatnoj poliklinici je pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu od preko 55.000 eura.
Protiv osumnjičenih osoba, nadležnom državnom odvjetništvu u Zadru podnesena je kaznena prijava te je 58-godišnjakinja predana pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zadarske.
Beroš: Osnovni zadatak je spriječiti izvlačenje novca od pacijenata
Slučaj je nakon sjednice Vlade komentirao ministar zdravstva Vili Beroš i osudio zlouporabu javnih ovlasti u ovom slučaju.
Beroš je poručio da je uhićenje liječnice u Zadru primjer nastojanja Vlade da se sankcioniraju svi koji neutemeljeno koriste javni položaj ili novac hrvatskih građana i oštro osudio preusmjeravanje pacijenata iz javnih u privatne zdravstvene ustanove.
"Načelno, nemam ništa protiv dodatnog rada liječnika. Međutim, oni moraju opravdati svoju poziciju u javnom zdravstvenom sustavu. U konačnici, povisili smo plaće liječnicima za više od 30 posto. Te plaće treba zaraditi'', poručio je Beroš.
"Kao ministar sam izložen svakodnevnim prigovorima naših građana i pacijenata da se prilikom pregledavanja u javnim zdravstvenim ustanovama preusmjeravaju na pregled u privatne, kod istih djelatnika. Tražit ćemo mehanizme kako to onemogućiti", poručio je.
Podsjetio je i da postoji pravilnik za mjerila davanja odobrenja zdravstvenim djelatnicima za sklapanje poslova iz 2015. godine, gdje je definirano da liječnici iz javnog zdravstvenog sustava ne mogu raditi privatno ako su liste čekanja duže od 60 dana, no 2016. je to ukinuto.
"Ako se pokaže da se u javnoj zdravstvenoj ustanovi operirala samo jedna osoba s kataraktom, a istovremeno se u privatnoj ustanovi operira pet ili šest pacijenata, potpuno je jasno da to nije dobro", kazao je ministar i dodao da država, putem obveznog osiguranja, mora omogućiti besplatnu zdravstvenu uslugu.
Liječnica puštena na slobodu
Neslužbeno se doznaje da je riječ o voditeljici Odjela za oftalmologiju i optometriju Opće bolnice Zadar S. K. i njezinom kolegi liječniku S. Č.
Zamjenik ravnatelja i glasnogovornik Opće bolnice Zadar Nediljko Jović kazao je da je liječnicu u četvrtak vidio na poslu. ''Kad sam došao u bolnicu, vidio sam je kako ide na sastanak u Ravnateljstvo bolnice. Očito nije više u pritvoru, kako su mediji izvijestili'', kazao je Jović Zadarskom listu, koji piše da je liječnica puštena na slobodu u srijedu oko 14:30 nakon što je ispitana u zadarskom Županijskom državnom odvjetništvu.
''Protiv osumnjičene nije određen istražni zatvor već je puštena uz mjere opreza, odnosno zabrane obavljanja poslovne aktivnosti - voditeljice Odjela u Općoj bolnici Zadar'', potvrdio je Duško Berović, zamjenik županijskog državnog odvjetnika iako nije htio reći tko je u ŽDO-u ispitao liječnicu. Drugi osumnjičenik još nije ispitan u ŽDO-u, a tijekom ispitivanja u policiji branio se šutnjom.
Ime liječnice nalazi se na popisu članova Akademske zajednice HDZ-a koji su podržali Andreja Plenkovića i HDZ uoči parlamentarnih izbora, a i ranije je bilo javno izraženih sumnji od strane jednog županijskog vijećnika u poslovanje njezine privatne poliklinike.