Istraživanje je pokazalo da je do kraja 2020. broj stanovnika Europske unije bio oko 112.000 manji nego na početku godine. Ovo je bio prvi put da je ukupan broj stanovnika u Europskoj uniji pao od početka 1960. Velik utjecaj na to je imala pandemija, ali i prirodno kretanje stanovništva.
Većina regija glavnog grada u Europskoj uniji ima relativno mlado stanovništvo. Ono što je zanimljiv podatak - najnižu srednju dob ima francuska regija Majot. Ima najmlađe stanovništvo s prosječnom dobi od samo 17,7 godina. A prosjek Unije je 44,1.
Što se Hrvatske tiče - prosječna starost u gradu Zagrebu je 42,3 godine, a na Jadranu i u Slavoniji – nešto malo veća od 45 godina.
Osvrnut ćemo se još i na očekivani životni vijek - žene tu bolje stoje, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Valentina Baus.
Očekivani životni vijek žena je 83,2 godine, što je gotovo šest godina više od godina koje prosječno mogu doživjeti muškarci.
Zanimljivi su i podaci o gustoći naseljenosti na području Europske unije.
Više od dvije trećine svih stanovnika u EU-u živi na manje od deset posto njezine ukupne površine.
Najveću gustoću naseljenosti ima Bruxelles - na jednom četvornom kilometru živi čak 7527 osoba.
S druge strane - francuska Gvajana i Ovre Norland u Švedskoj imaju najnižu gustoću. Na jednom četvornom kilometru žive svega tri osobe.
Hrvatska je u nečemu najbolja po ovim podacima. Najviše noćenja turista ostvareno je u jadranskoj Hrvatskoj. U 2020. bila je najposjećenija destinacija u Europskoj uniji s 39,1 milijun noćenja u turističkom smještaju. Slijede Veneto u sjeveroistočnoj Italiji (32 i pol milijuna) i španjolska otočna regija Kanari (29,1 milijun).
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.