Maja Gavran pokrenula je tužbu prije tjedan dana. Od banke želi povrat novca i zbog preplaćenih kamata i podivljalog tečaja. Zato što je konvertirala kredit morala je tužiti po obje stavke prije 13. lipnja. I bez odluke Vrhovnog suda o ništetnosti valute ipak je odlučila riskirati.
''Kod mene ako zaokružite moj tuženi iznos na 90 tisuća kuna onda kamata čini 30 tisuća kuna, a valuta čini 60'', rekla je Maja Gavran, korisnica kredita.
Tko nema veliki iznos preplaćenih kamata, a konvertirao je kredit ne mora ni tužiti banku za kamate, savjetuje saborski zastupnik Goran Aleksić.
''Nije kraj svijeta ukoliko netko ne tuži 13.6. najkasnije. U tom slučaju treba pričekati odluku o revizijama banaka i tužiti samo tečaj. Dužnici koji nisu konvertirali kredite, koji su otplatili prije trebaju sad tužiti samo kamatu, čekati revizije banaka i onda tužiti i za tečaj'', kazao je Aleksić.
Iz Udruge Franak ističu da rizik tužbe nije velik ni ako Vrhovni sud presudi u korist banaka jer dužnici tada mogu povući dio tužbe oko tečaja pa sudski i odvjetnički troškovi neće biti jako visoki.
''Na primjer, 90.000 je visina tužbenog zahtjeva. Ako bude negativna presuda i potrošač odluči odmah povući tužbu, u tom trenutku on već ima nastali trošak od 2400 kuna'', pojašnjava Sandra Žiga iz udruge Franak.
Banke smatraju da su konverzijom kredita dovoljno obeštetile dužnike i upozoravaju ih kako dosadašnje presude u korist banaka pokazuju da parnice mogu završiti i njihovim porazom.
''Slobodni smo još jednom napomenuti da će sudski procesi u vezi kredita u CHF biti dugotrajni, složeni, skupi i s neizvjesnim ishodima, kao što je bio slučaj i do sada'', poručuje Hrvatska udruga banaka.
Maja ipak vjeruje kako će na sudu pobijediti i od banke, sa zateznim kamatama, dobiti ukupno 150 tisuća kuna.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr