Iako je osmero Hrvata kojima se u Zambiji sudi zbog optužbi za krijumčarenje djece danas trebalo biti pušteno da se brane sa slobode, to se još nije dogodilo. Prema neslužbenim informacijama koje je dobio Dnevnik Nove TV, moraju riješiti problem vize koju moraju platiti po 1000 dolara i regulirati boravište.
Da su pritvoreni Hrvati u nezahvalnoj situaciji, za Dnevnik Nove TV je rekao Željko Garmaz, autor knjiga o Africi i dobar poznavatelj Zambije.
"Nažalost, naši ljudi su upali u jednu klopku. Svjesno ili nesvjesno, to je sad potpuno irelevantno. Najgore što je u toj cijeloj priči Zambija, koju svi promatraju divljom indijanskom zemljom, Hrvatskoj očitala lekciju iz pravosuđa", rekao je Garmaz te dodao da imaju nultu toleranciju na trgovanje djecom.
Slučajem će se baviti i Europski parlament jer je hrvatski zastupnik Ladislav Ilčić inicirao rezoluciju o međudržavnom posvojenju.
"U vrlo kratkom vremenu dobio sam podršku većine klubova zastupnika. Ovom rezolucijom pozivamo države članice EU-a da privremeno ili trajno obustave posvojenja iz Konga i država sa sličnim problemima dok se ne uspostave učinkoviti mehanizmi zaštite djece, ali i posvojitelja, i da države članice bolje nadziru rad agencija za posvojenje koje se često vode samo profitom, a ne dobrobiti djeteta", rekao je Ilčić.
Hrvati ne mogu do djece
Četvero djece, koja već imaju sve hrvatske dokumente, OIB i putovnice, zasad je smješteno preko zambijskog centra za socijalnu skrb te još uvijek nije dopušten pristup predstavnicima uhićenih Hrvata.
Osim jamčevine, osumnjičeni Hrvati sudu su prije izlaska na slobodu morali predati i putne isprave te dokaz da je svatko od njih pronašao po dvoje zambijskih državljana koji će za njih jamčiti, u čemu im pomaže odvjetnik po službenoj dužnosti, ali i odvjetnik kojeg su sami angažirali uz pomoć hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova, koje im pruža konzularnu pomoć.
Zambiju neće smjeti napuštati tijekom cijelog trajanja postupka, koji bi se mogao odužiti i na nekoliko mjeseci, a za to vrijeme moraju naći i smještaj u Ndoli.