Rupe u tlu nisu neobična pojava. Vode otapaju stijenu i kada dođu do površine jednostavno tlo propadne. Zabilježena visoka količina padalina ove godine svakako je utjecala na češća urušavanja. Tako su nastale i brojne špilje na krškim područjima, kao i Crveno jezero kod Imotskog.
'Upravo kao posljedica velikih oborina dolazi do oscilacija podzemnih voda. Te oscilacije imaju za posljedicu ispiranje dijelova terena bližih samoj površini mada to postojanje podzemnih šupljina u kršu ne mora značiti da će i doći do urušavanja. To se dogodi gdjegod', rekao je hidrogeolog Mladen Kuhta.
Nakon Međimurja, Drniša, Lovrana i Zadra tlo se jučer urušilo i u Poljicama kod Imotskog. Kako su ispričali mještani za Radio Imotski, nagađa se da je rupa široka dva i pol metra, a duboka metar i pol, a za sobom je povukla betonski stup koji je držao žicu od loze.
>> Rudnici i dalje prijete: Urušiti bi se moglo cijelo selo!
>> Zadarski 'ponor u zemlji': Doznajte o čemu se zapravo radi!
Rupu je prva primijetila mještanka koja je u blizini čuvala ovce. 'I nekoliko loza je otišlo u utrobu zemlje. Rupetina možda ne izgleda tako duboka, ali poslušajte kako se dolje u dubini nešto čuje', ispričao je mještanin Domagoj i objasnio kako u tom okružju postoji nekoliko kraških špilja. Ima i prirodnih bunara, no, kažu mještani, ne pamte da se zemlja tako odjednom urušila i to na livadi gdje se godinama sadila loza.
>> FOTO Strava kod Drniša: Otvorila se rupa duboka 100 metara!
'Sada nas je ta rupetina zainteresirala, bilo bi dobro ispitati koliko je stvarno duboka i gdje je nestao betonski kolac, na kojoj dubini je ostao. Ljudima nije svejedno jer su na sjeveru kuće', ispričao je mještanin Domagoj za Radio Imotski.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook