Loša i za ljude

Znate li što su "mreže duhova"? Pošast na dnu mora koja ubija morski svijet

Otprilike 10 milijuna tona smeća na godinu završi u svjetskim morima i oceanima. Više od 80 posto je plastika. Tomu pripadaju i odbačene i izgubljene ribarske mreže – takozvane mreže duhova, koje godinama na dnu ubijaju morski svijet. Ekipa Dnevnika Nove TV pridružila se u Istri roniocima koji volonterski svaki mjesec iz mora vade kilometre tih ''fantomskih ribara''.

Jako je stara i duga ribarska mreža, stotine i stotine metara i raširena je preko cijelog grebena. Iako je izvan uporabe već godinama ona i dalje lovi ribu. U nju se zapetljaju morske kornjače, dupini, pa i gnjurci.

"Nije samo loša za životinje već i za ljude, jer je to plastični otpad koji tijekom vremena postaje mikroplastika i putem hrane ulazi u tijelo", kaže Veronika Mikos iz organizacije Healthy seas.

I zato ronioci volonteri, iz morskih dubina, na godinu izvade stotine tona odbačenih mreži i ribolovnih alata. Vađenje takozvanih "mreža duhova" posao je koji nije nimalo lagan.

"Sve je dolje zapetljano, nama je velik posao sve otpetljati i dignuti. Složeno je i moramo svi biti pažljivi i paziti jedni na druge, danas smo bili na 38 metara dubine", kaže reporterki Dnevnika Nove TV Lini Dollar Pascal Van Erp iz organizacije Ghost diving.

Pročitajte i ovo odluka i o smetlarnicima Odgađa se novi sustav odvoza komunalnog otpada u Zagrebu: Tomašević objavio novi datum

Posao je to koji nije bezopasan.

"Morate biti doista pažljivi i paziti što ekipa radi kako se ne biste zapetljali u mrežu kada je dižu na površinu", kaže Christina iz organizacije Ghost diving.

Procjenjuje se da na godinu u morima i oceanima završi više od 640.000 tona odbačene ili izgubljene opreme za ribolov. Ni naše more nije iznimka.

"Lokacija ima po cijelom Jadranu koliko god želite. U razgovoru sa ribarima mi dobijemo povratnu informaciju, nešto su dojave, nešto sami jednostavno krenemo roniti i nađemo", kaže Maurizio Grbac iz organizacije Ghost diving Adriatic.

Pročitajte i ovo Što se događa u Brodu na Kupi? Dim ih guši danima, svakodnevno gledaju kamione: "Odlaze, dolaze i nitko živ ne zna što tko tu kani napraviti"

Izvađena mreža će se osušiti, spakirati i poslati na reciklažu.

"Bit će pretvoreno u vlakno, a ono se koristi za sportsku opremu, u modnoj industriji, primjerice, za naočale, kupaće kostime, tepihe, čarape", objašnjava Mikos.

I time otpadu – novi život tek započinje.

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr


 

Povezane teme