Darovi za pogodnosti

Ljetovanje, stan, odjeća, automobil - kao mito se koristilo sve: "Svaki dan su se ubijali u hrani i alkoholu"

Kobasica kao mito, screenshot Foto: DNEVNIK.hr
Osim posrnulog Mikulića, pod optužnicom za primanje mita je niz političara i poduzetnika. A primali su sve - od garderobe do putovanja.

Bivši glavni državni inspektor Andrija Mikulić i njegov kum, donedavni šef rudarskog sektora u Ministarstvu gospodarstva Dragan Krasić pod istragom su zbog sumnje da su od vlasnika kamenoloma kao mito primili 190.000 eura te meso i građevinski materijal. U Hrvatskoj se i ranije za mito koristilo štošta - od garderobe do putovanja.

"Oni koji se opuste a dugo su na dužnostima i skrenu sa zakonitog ponašanja moraju odgovarati. Nitko nema povjerenje za nezakonito ponašanje i nitko nije dobio mandat za to! I neće ga nitko spasiti", rekao je premijer Andrej Plenković. 

Iz Vlade su poručili da uskoro očekuju Mikulićevu zamjenu te da vjeruju da je Državni inspektorat odgovorno radio svoj posao. No ne slaže se s tim oporba - koja Mikulića, osim s kamenolomima, dovodi u vezu s poslovima s ilegalnim odlagalištima.

Da mito nije uvijek u novcu, pokazuje i slučaj zagrebačke sutkinje koja je, kaže USKOK, uz novac, dobila i plaćeno ljetovanje, obećan joj je stan, plaćeno joj je lakiranje automobila i nove gume. Odijela i ostalu odjeću, uz druge oblike mita, tvrdi USKOK, poduzetnici su kupovali u aferi JANAF - u kojoj je okrivljenik Dragan Kovačević.

Više od novca, tvrdi Zdravko Mamić, davao je osječkim sudcima.

"Svaki dan su se ubijali u hrani i alkoholu od jutra do sutra, čovjeka koji je sa svojom prijateljicom i prijateljičinom kćeri 2017.godine proveo 7 dana sa mnom u Dubaiju čekajući Novu godinu", rekao je. 

Koje su još darove primali direktori državnih poduzeća pogledajte u prilogu novinarke Nove TV, Petre Buljan.