Skoro pet godina od potresa

Nikad kraja obnovi: Ministar nakon pitanja Dnevnika Nove TV najavio novi program

Država će sufinancirati i obnovu pročelja nakon potresam, najavio je to ministar graditeljstva Branko Bačić nakon pitanja Dnevnika Nove TV o nedovršenim fasadama. Konstrukcijska obnova zgrada ne ide željenom dinamikom, kronično nedostaje radnika, pa neke zgrade zbog nedovršenih radova izgledaju kao ruglo.

Ćelava, puna rupa – tako izgleda fasada tek obnovljene zgrade od potresa. Posao se mogao dovršiti, tvrde stanari, jer novac koji je država osigurala nije potrošen do kraja.

"To su novci koji su ostali nama na računu i koje ćemo mi vratiti državi. Zgrada će tako izgledati do nekog doglednog vremena, a sve što je bilo vezano za korespondenciju s resornim ministarstvom je bilo katastrofa", reporterki Dnevnika Nove TV Matei Ćorić Brunović rekla je Iva Polak, predstavnica suvlasnika zgrade u zagrebačkog Boškovićevoj ulici.

I susjednu zgradu čeka ista sudbina.

"Samo u jednom trenutku Ministarstvo [prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine] je naprosto obavijestilo izvođača da neće platiti radove koje se odnosi na ulično pročelje premda je to sastavni dio projekta, troškovnika. U jednom trenutku su skinuli skelu i ostavili pročelje teško oštećeno u odnosu kako je bilo prije potresa", objasnio je Alan Čaplar, suvlasnik zgrade u Palmotićevoj ulici.

Bačić reagirao nakon pitanja Dnevnika Nove TV

Ministar Branko Bačić kaže da konstrukcijska obnova ne predviđa uređenje pročelja, ali nakon pitanja Dnevnika Nove TV o ovom konkretnom problemu najavljuje novi program sufinanciranja obnove fasada s 33 posto. To bi trebalo krenuti već prije šestog mjeseca.

"Pozivamo jedinice lokalne samouprave i da one sudjeluju s 33 posto kako bi s dvije trećine javnih sredstava uredili njihove fasada", rekao je.

Konstrukcijsku obnovu vodi država, ali i Grad Zagreb sufinancira s 20 posto.

"Činjenica je da je posla puno i da ima kojekakvih izvođača na tržištu i ja sam upoznat s time. Često posao ostane poludovršen ili loše napravljen i onda ga se treba dograđivati", objasnio je Luka Korlaet, zamjenik zagrebačkog gradonačelnika.

Uskoro će proći pet godina od zagrebačkog potresa. Iako političari uvjeravaju da je dinamika ubacila u petu brzinu, brojke i nisu na tako zadovoljavajućoj razini. Dosada je konstrukcijski obnovljeno 127 zgrada, što je oko 25 na godinu, a radovi su u tijeku na 500-tinjak zgrada.

Alan Čaplar postao je simbol spore obnove nakon što je prije četiri godine skupio šest kilograma papira za obnovu svoje zgrade. Obnova je napokon počela, ali neće biti gotova u roku i trajat će kaže dva puta duže.

"Obnova je započela prije 18 mjeseci. Međutim, ne samo da nije dovršena, nego svako malo ide pa stane ide pa stane. Ne zna do kada će to trajati", ispričao je.

"Nadali smo se da će sve ići puno lakše, brže, puno jednostavnije. Međutim, ispalo je komplicirano, kompleksno i stalno zapinje i nikako da ide dalje", dodao je.

Najveći problem je kroničan nedostatak radne snage, a ministar Bačić zadao si je novi rok – konstrukcijska obnova trebala bi biti gotova u idućih pet godina.

Pročitajte i ovo Brojne Milanovićeve pobjede Pala utvrda koju HDZ drži otkad je neovisne Hrvatske: "Primorca nisu prepoznali kad je ispao kao iz vreće"

Pročitajte i ovo oproštajni poklon Na samom kraju svojeg mandata Biden je pripremio razorni udarac za Putina: "Ovo će biti bolno..."

Povezane teme