Pukanićevo ubojstvo

Godinu poslije: Traži se ime naručitelja ubojstva

Slika nije dostupna
Prije točno godinu dana u centru Zagreba ubijeni su Pukanić i Franjić.

U istrazi koja traje već godinu dana i koja je rezultirala mnogim uhićenjima nije utvrđeno tko je naručio ubojstvo suvlasnika Nacionala Ive Pukanića, pri čemu je kolateralna žrtva bio stručnjak za marketing tjednika Nacional Niko Franjić. Optužnicu protiv osumnjičenih koji se nalaze u pritvoru, Roberta i Luke Matanića, Amira Mafalanija, Slobodana Đurovića, Željka Milovanovića te bjegunca Bojana Gudurića za kojim je raspisana nagrada od 100 tisuća eura, trebao bi sljedeći tjedan podignuti USKOK čija je istraga službeno okončana.

>> Crna Gora od Hrvatske traži pomoć u borbi protiv mafije

Crnogorski poduzetnik Ratko Knežević u intervjuima crnogorskim i srpskim medijima kazao da je za Pukanićevo ubojstvo odgovoran duhanski kartel iza kojega stoji crnogorski premijer Milo Đukanović. U intervjuu jednom srbijanskom dnevniku Knežević je kazao da je ‘kartel’ izuzetno zabrinut zbog istrage Pukanićeva ubojstva te da se čak i diplomatskim kanalima pokušalo utjecati na usporavanje istrage koja ‘vodi prema Podgorici i Budvi’. Srpsko je tužiteljstvo izjavilo kako će ispitati sve Kneževićeve optužbe. Istraga, koju je vodila hrvatska policija udružena snagama srbijanskih kolega, proširila se i na Sretena Jocića, osumnjičenog da je platio Pukanićeo ubojstvo 1,5 milijuna eura.Ni Jocić ni Milovanović zbog nepostojanja dogovora Hrvatske i Srbije o međusobnom izručivanju građana neće biti izručeni Hrvatskoj, međutim postoji mogućnost da im se u Beogradu sudi zajedno zbog atentata na Pukanića.

>> Završila sudska istraga Pukanićeva i Franjićeva ubojstva

Svjedoci eksplozije koja se dogodila prije točno godinu dana u 18 sati i 20 minuta u Vlaškoj ulici kažu kako su u blizini mjesta atentata vidjeli muškarca tridesetih godina sa šiltericom na glavi kako trči. 'Večeras je terorizam ušao na ulice glavnog grada Hrvatske. Kriminalno je podzemlje suočilo cijelu pravnu državu i sve njezine institucije s izazovima kakve do sada nismo imali. Svaki se građanin Hrvatske večeras s pravom pita tko je sljedeći. Država mora na teror i terorizam odgovoriti energično, trenutno i sa svim raspoloživim mjerama', bila je reakcija predsjednik Stjepana Mesića koji je bio Pukanićev dobar prijatelj. Tadašnji premijer Ivo Sanader sazvao je odmah izvanrednu konferenciju i najavio po tko zna koji put borbu protiv kriminala te rekao kako neće dozvoliti da Hrvatska postane Bejrut, dok mu se predsjednik najveće oporbene stranke Zoran Milanović dao na raspolaganje.

>> Analizirali smo: Dokle je dogurao slučaj Pukanić?

Kontroverzna prošlost jednog od najpoznatijih hrvatskih novinara Ive Pukanića, rođenog 1961. potaknula je mnoga nagađanja o motivima zbog kojih je mogao biti ubijen. On je nekoliko mjeseci prije atentata upozoravao da ga netko pokušava ubiti, a od travnja do kolovoza imao je policijsku zaštitu. Pukanić se novinarstvom bavio od 18 godine, a u Nacionalu je glavni urednik bio od 2000. godine, nakon čega je postao predsjednik Uprave NCL Media Grupe.

Povezane teme