Ministarstvo graditeljstva zajedno s Građevinskim fakultetom i Hrvatskom komorom inženjera građevinarstva okupilo je radnu skupinu od dvadesetak stručnjaka, projektanata zidanih konstrukcija koji imaju iskustva u složenim projektima rekonstrukcije različitih zgrada, od jednostavnih obiteljskih kuća do pojedinačnih kulturnih dobara od iznimnog značaja.
This browser does not support the video element.
Stručnjaci su detaljno razradili petnaestak primjera zgrada različite složenosti te su za njih predvidjeli metode obnove i razradili troškove svake razine obnove koje su u skladu s novim Zakonom. Primjeri su razrađeni za: obiteljske kuće, višestambene zgrade - stambene, mješovite i poslovne namjene, javne zgrade, pri čemu se posebno ističu bolnice, škole, vrtići, fakulteti te zgrade kulturne baštine.
This browser does not support the video element.
Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja navodi da je obrada podataka s terena velik posao te da je dosad pregledano više od 12.000 zgrada. ''Struka je izradila pet modela, a optimalan koji su predložili je šteta od oko 42 milijarde kuna'', rekao je za DNEVNIK.hr ministar graditeljstva Predrag Štromar. Posebno naglašava da se radi tek o preliminarnoj i okvirnoj procjeni. Gradonačelnik Milan Bandić rekao je da je on ''preozbiljan da daje procjene''.
Štromar je rekao da je Zakon u završnoj fazi i da nakon konzultacija sa strukom ide na javnu raspravu. ''Bit će više izvora financiranja, od državnog proračuna, gradskog, pa do EU fondova, Svjetske banke s kojom se vode pregovori'', zaključno nam je rekao Štromar.