Šutnja i pogled u prazno 81-godišnjeg Mitcha McConnella, čelnika republikanaca u Senatu još je jedan od pokazatelja da su često na moćnim funkcijama u SAD-u stari političari.
McConnell je u srijedu zastao usred rečenice i idućih dvadesetak sekundi šutio, pa potom bio odveden, da bi se kasnije vratio i rekao da je dobro.
Bio je to posljednji u nizu događaja u kojima vodeći američki političari pokazuju znakove starosti.
Američki predsjednik Joe Biden s 80 godina je najstariji čelnik SAD-a u povijesti zemlje i gotovo je dva desetljeća stariji od medijalne dobi ostalij svjetskih čelnika, objavio je Pew Research.
Njegova poodmakla dob potaknula je rasprave o tome treba li se kandidirati za drugi mandat u Bijeloj kući. Biden se u lipnju spotaknuo o vreću pijeska na pozornici, dvije godine ranije pao je penjući se u vladin zrakoplov, hoda polako i često mu se događaju lapsusi.
Ako će Amerikanci na nadolazećim izborima iduće godine htjeti nekog mlađeg, neće se usrećiti ni s Donaldom Trumpom, trenutnim favoritom republikanaca, koji je 77-godišnjak. Reutersova anketa pokazuje da većina Amerikanaca smatra da se niti jedan od njih zbog dobi ne bi trebao kandidirati.
No aktualni predsjednik SAD-a nije ni u top deset trenutno najstarijih svjetskih čelnika koje predvodi 89-godišnji predsjednik Kameruna Paul Biya. Na listi je i 87-godišnji palestinski predsjednik Mahmud Abas kojeg u prosjeku iznimno mlada populacija Palestine također često poziva da odstupi zbog dobi.
S druge strane, Biden je mlađi od nekih članova Kongresa. Republikanski senator Chuck Grassley iz Iowe ima 89, demokratska senatorica Dianne Feinsten iz Kalifornije 89, a senator Bernie Sanders iz Vermonta 81 godinu.
Većina kongresnika je u sedamdesetima, a srednja dob senatora je 65,3 godina, u usporedbi s prosječnom dobi Amerikanaca od 38,8 godina.