Od idućeg tjedna na snazi je novi Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače, kojim se liječnici obvezuju prijaviti policiji svako zdravstveno stanje svog pacijenta zbog kojeg ne bi trebao sjesti za volan dulje od šest mjeseci.
Za zdravstvene tegobe koje umanjuju sposobnost upravljanja automobilom, a liječnik procijeni da će trajati kraće od šest mjeseci, liječnik će upozoriti pacijenta, njegovu dijagnozu će upisati u medicinsku dokumentaciju, kao i napomenu da mu je izrekao upozorenje, piše Novi list.
Zbog novog pravilnika, koji je u startu predviđao da liječnici svojim pacijentima zbog određenih zdravstvenih stanja mogu praktički oduzeti vozačku, dugo se raspravljalo u javnosti, a liječnici su upozoravali da bi takva ovlast dovela u pitanje njihov povjerljiv odnos s pacijentom i izazvala konfliktne situacije.
Prema novom pravilniku, pacijente se neće prijavljivati policiji za privremena stanja poput išijasa, kostobolje, upale očiju ili privremenog akutnog stresa koji se liječi sredstvima za smirenje koja ometaju koncentraciju pri vožnji.
Liječnik će ih u tim slučajevima upozoriti da ne bi trebali voziti automobil, a odgovornost za izbjegavanje upravljanja vozilom do izlječenja, bit će na pacijentu. Razlog za prijavu policiji bit će zdravstvena stanja koja sigurno neće proći za nekoliko mjeseci, na primjer, kronična bolest lokomotornog sustava, teža srčana bolest, teška apneja, poremećaj ravnoteže i koordinacije te drugi neurološki poremećaji…
"I ranije je zakon propisivao da se promjena zdravstvenog stanja koja može utjecati na sigurnost vožnje treba prijaviti MUP-u. Nekoliko smo godina tražili izmjenu zakona, a djelomično smo uspjeli jer je prijedlog bio da mi direktno obustavljamo vozačke dozvole. Uspjeli smo da do toga ne dođe i da ipak pacijent snosi odgovornost, a ne da bude za sve kriv liječnik", ističe Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije obiteljskih liječnika (KoHOM) za Novi list.
Odgovornost vozača
U slučaju da vozač kojeg je liječnik upozorio da ne bi trebao voziti izazove prometnu nesreću, sud će zatražiti presliku zdravstvenog kartona. Ako se uspostavi da se pacijent ne pridržava upozorenja koje je dobio od liječnika, a sudjelovao je u nekoj prometnoj nesreći, bit će osobno odgovoran za to.
Iako se odustalo od najrigoroznije opcije, obiteljski liječnici i nakon stupanja na snagu ovog pravilnika očekuju više konflikata s pacijentima.
"Nitko ne voli da ne smije voziti. I da je za to sam odgovoran. A istodobno svi vozači moraju biti svjesni da i sami imaju tu najveću odgovornost za upravljanje vozilom. Dragi vozači, nisu doktori krivi što vi trenutno niste sposobni upravljati vozilom", poručuje Ban Toskić i uspoređuje to s vožnjom pod utjecajem alkohola i droga.
"Jasno je u zakonu napisano da ako piješ ne smiješ voziti, pa neki ljudi svejedno piju i voze. U tom slučaju su sami odgovorni za posljedice. Tako je i s ovim. Ukoliko nisi zdravstveno sposoban ili si preumoran za vožnju, ne vozi. Apeliramo na sve da se drže toga", poziva predsjednica KoHOM-a.