Kolumna Borisa Miševića

Let iznad bankarskog gnijezda

Slika nije dostupna
Kad čujem frazu program za oporavak, nije mi dobro. Baš me ono opere neka emocionalna mučnina.

Tri godine se oporavljamo, a i dalje nam nije dobro. Ili nam je čak sve lošije, a neki su već davno i prežaljeni. A kad ono guverener Rohatinski i njegovi monetarni vlastodršci iniciraju još jedan program za oporavak. Ma super, sad smo spašeni! Rohatinski će bankarima malo odvrnuti pričuvicu pa će bankari malo dodati svojih kunica i onda će se se ti novčići posuđivati tvrtkama po povoljnim kamaticama i tako će biti pokrenut oporavak.

>> 'Novac nije problem, poduzetnici moraju shvatiti da se u Hrvatskoj može poslovati

Totalna financijska idila... ali čekaj malo. Pa ovo me priopćenje na nešto podsjeća. Hmm... što bi to moglo biti? Da nije možda prije godinu dana ista ta centralna banka pustila istim tim bankama neku lovu za oporavak koju su one morale posuđivati tvrtkama. Da mora da je to... ali gdje je oporavak do vraga nestao? Zapeo je negdje u budućnosti, vjerojatno u 2014. ili 2015. Pa u čemu se sada ovaj najavljeni oporavak razlikuje od onog koji se uopće nije ni dogodio? Još se zapravo i ne zna jer detaljni uvjeti novog modela još nisu poznati. Tek je natuknuto da će kamate biti povoljne i fiksne i da će se gađati izvozne tvrtke. I to odlično zvuči.Ali odvrtimo film malo unatrag.

Prošli program prema bankarskim tvrdnjama nije uspio jer su tvrtke navodno imale preslabe projekte. Istodobno tvrtke tvrde da su uvjeti natječaja za te kredite bili suludo strogi. Pričaju kako se od njih tražilo da moraju dokazati banci kako im krediti ne trebaju da bi ih uopće dobili. Pa da im ne trebaju, onda ih ne bi ni uzimali, shvatio bi i netko koga majka priroda baš i nije podarila visokim IQ-om. Ja doista nisam jedan od onih koji banke napadaju zbog visoke zarade. Ali narod ih ne voli. Samo dok im ne zatrebaju, naravno. A kad im treba novac za novi stan, one su tu. Kada im treba auto kredit tu su. Kada nam treba još novca, prodube nam minus pa nam zaračunaju kamaticu malo veću, ali šta ćeš. Spektakularna slika novog LCD-a većeg od potpornog zida ispere gorak okus svake, pa i 11, 5 postotne kamate.

No kad onima koji jedini mogu pokrenuti razvoj, poduzetncima naravno, treba novac za projekt, banke su jednostavno prestroge. Imaju brdo loših kredita i sada igraju samo na sigurno. Za poslovne kredite traže prevelika jamstva. Najsigurnije su im nekretnine. Njih obožavaju. Kod bankara kao da je nestao onaj poslovni rizik, instinkt za zaradu koji je osnovni pokretač napretka. Ono što doista čudi je da banke koje posluju u Hrvatskoj ne žele prihvatiti poslovne ugovore na desetke milijuna eura kao jamstva. I to od trenutačno najuspješnijih domaćih tvrtki koje vrte golemu lovu i imaju neokaljan ugled u svijetu.

>> Tužba protiv 8 banaka: 'U ovoj borbi potrošač mora pobijediti'

Nedavno sam pričao sa šefom jedne druge tvrtke, koja je sigurno među 5 najvećih hrvatskih kompanija. Oni u svojoj grupi imaju puno manjih tvrtki. Pa kada jedna od tih njihovih tvrtki-kćeri, s malo slabijom bilancom, traži kredit od banke, jaka tvrtka majka s jačom bilancom nudi banci jamstvo preko sebe. No ni to ne prolazi kod bankara. Činjenica da najbolje kompanije imaju problema kod uzimanja kredita u Hrvatskoj otvara vrlo jednostavno pitanje. Pa kako će ga tek oni mali onda dobiti? Oni koji tek počinju. Milijun kuna za start-up u Hrvatskoj je očigledno nemoguća misija. Pogotovo za IT početnike koji nemaju tvrdu, već samo intelektualnu imovinu. Tako da sam čak i ja, ultraživotni optimist, nažalost, sada vrlo pesimističan oko ovog novog "oporavljanja gospodarstva".

Teško da će banke promijeniti priču. Na to ih ni 100 Linića i Čačića ne može nagovoriti. To je bilo jasno odmah na početku kada su bankari upozorili da oni i bez spuštanja pričuve imaju novca, ali da tvrtke nemaju jake projekte za kreditiranje. Pa ako imaju dovoljno, zašto im se onda oslobađa još keša za koji i one same sumnjaju da će se uopće zavrtjeti u biznisu. Čudno je sve to. Bit će doista zanimljivo vidjeti kakvi će biti uvjeti novog modela za oporavak. Što će se tražiti od poduzetnika da bi dobili zelenu pokretačku snagu koja bi trebala pogurati investicije. I onda kad Linić nakon svega kaže da novac nije problem, to je samo djelomično točno. To znači da ga bankari imaju na hrpi i da je fizički tu. No da je problem da ga tvrtke dobiju - to je očito. A i te kamate koje će kao sada biti povoljnije i dalje će biti više od onih tržišnih u Europi. Zato se čini da će se domaće tvrtke teško oporaviti od bolesti niske konkurentnosti. Bez obzira na Vladin fiskalni zaokret i bez obzira na porezna rasterećenja za biznis s kojima ih je počastio Milanović.

Ostale kolumne Borisa Miševića pročitajte OVDJE.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.