Situacija s onečišćenim zrakom uobičajena je za ovaj dio godine jer zima, magla, grijanje i pojačan promet doprinose porastu. Treba napomenuti kako se koncentracija mijenja iz sata u sat i na nju utječu razni čimbenici.
Ipak, ono što mnoge zabrinjava jest moguć dolazak kiselih kiša nakon erupcije vulkana na Islandu.
''Sve ovisi hoće li taj zrak koji je bogat tvarima koje su eruptirale, doći do naših područja. Ono što bi se moglo očekivati ako dođe do naših područja zajedno s oborinom, mogla bi kiša biti kiselija nego inače jer vulkani emitiraju i sumporov vodik i sumporni dioksid. Ako zrak otputuje negdje drugdje, onda neće biti štete'', objasnila je Zvjezdana Bancetić Klaić s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Vulkanska aktivnost na Islandu se smanjuje. Dobre su to vijesti znanstvenika nakon što su preletjeli područje. Tokovima lave pada intenzitet, a pada i zabrinutost da bi u zračnom prometu mogao nastati kaos zbog vulkanske prašine. Ovotjedna erupcija, koju su tektonske aktivnosti nagoviještale dva mjeseca, otvorila je pukotinu od četiri kilometra.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.