Doba inflacije

Kako kupovati pametno u doba poskupljenja? Ovo su savjeti za štednju

Štednja, ilustracija Foto: Getty Images
Pametna kupnja zahtijeva malo više planiranja, ali može donijeti značajne uštede na kraju mjeseca.

S rastućim cijenama osnovnih namirnica i energenata, sve više građana suočava se s izazovom kako pokriti osnovne troškove. Pametno planiranje kupovine postaje ključno za uštedu novca i izbjegavanje nepotrebnih troškova. Donosimo nekoliko savjeta kako štedjeti prilikom kupnje, a pritom ne narušiti kvalitetu prehrane.

Planirajte obroke unaprijed

Planiranje obroka za tjedan unaprijed može vam pomoći da kupujete samo ono što vam stvarno treba. Napravite popis sastojaka za svaki obrok i držite ga se prilikom odlaska u trgovinu. Na taj način smanjujete impulzivne kupnje i bacanje hrane.

Napravite popis za kupnju i držite ga se

Jedan od načina da izbjegnete nepotrebne troškove jest da u trgovinu idete s točno definiranim popisom namirnica. Popis vam pomaže da se usredotočite na ono što stvarno trebate i smanjite kupnju skupljih, neplaniranih proizvoda.

Kupujte na akcijama i iskoristite popuste

Pratite akcijske kataloge trgovina i iskoristite prilike za kupnju proizvoda koji su na popustu. No, budite oprezni – kupujte na akciji samo proizvode koje stvarno koristite, a ne one koje inače ne biste kupili.

Kupujte veće količine trajnih namirnica

Kada su trajne namirnice poput riže, tjestenine, konzervi ili brašna na sniženju, isplati se kupiti veće količine. Tako možete uštedjeti na duge staze jer te namirnice imaju dugi rok trajanja.

Pratite cijene u različitim trgovinama

Cijene istih proizvoda mogu se razlikovati ovisno o trgovini. Usporedite cijene u nekoliko trgovina u vašem susjedstvu i odlučite gdje vam je najpovoljnije kupovati. Postoje i mobilne aplikacije koje vam mogu pomoći u praćenju cijena i akcija.

Birajte robne marke

Proizvodi trgovačkih robnih marki obično su znatno jeftiniji od brendiranih proizvoda, a vrlo često nude jednaku kvalitetu. Isprobajte nekoliko marki i odaberite one koje vam odgovaraju.

Smanjite kupnju prerađene hrane

Prerađeni proizvodi poput gotovih obroka, grickalica i slatkiša obično su skuplji i manje zdravi od svježih namirnica. Kupnjom osnovnih namirnica od kojih sami pripremate obroke možete značajno uštedjeti.

Sezonsko voće i povrće

Kupujte voće i povrće koje je u sezoni jer je tada najpovoljnije i najkvalitetnije. Umjesto egzotičnih proizvoda, birajte lokalne namirnice koje imaju kraći put transporta i nižu cijenu.

Izbjegavajte kupnju kada ste gladni

Odlazak u trgovinu kada ste gladni vodi do impulzivne kupnje viška proizvoda, osobito grickalica i slatkiša. Jedite prije nego krenete u kupnju kako biste smanjili ovu vrstu troška.

Iskoristite ostatke hrane

Ne bacajte ostatke obroka – iskoristite ih za pripremu novih jela. Na primjer, ostatke pečenog mesa možete iskoristiti za salate ili sendviče, a povrće za juhu.


Pametna kupnja zahtijeva malo više planiranja, ali može donijeti značajne uštede na kraju mjeseca. Pratite akcije, kupujte sezonske namirnice, planirajte obroke i držite se popisa kako biste smanjili nepotrebne troškove. Na taj način možete uspješno upravljati svojim kućnim budžetom unatoč poskupljenjima.

Pročitajte i ovo Snažna poruka VIDEO Srednjoškolac se odbio rukovati s predsjednikom: Snimka je brzo postala hit

Pročitajte i ovo u Nizozemskoj Jeli borovnice iz supermarketa i zarazili se opasnom bolešću, strahuju da je mnogo oboljelih

Pročitajte i ovo oglasio se who Novo žarište smrtonosnog virusa: Simptomi su užasni, umrlo već 8 ljudi

1/6 >> Pogledaji ovu galeriju
Hrvatska Pogledajte što se sve traži: Ovo su zanimanja za kojima intenzivno raste potražnja