S razvrstavanjem otpada glavni grad debelo kasni, a ulaganje u cijeli sustav plaćat će građani. Koliko će njihovi računi biti veći tek će se računati. Sve će biti jasnije do 1. studenog. Radi se na novom cjeniku koji mora odobriti gradonačelnik Milan Bandić.
"Do tada moramo podijeliti spremnike za odvojeno prikupljanje otpada i omogućiti građanima da na kućnom pragu rade sve ono što od njih tražimo", rekla je Mirka Jozić, pročelnica Ureda za gospodarstvo i zaštitu okoliša.
Računi će biti veći, ali ne svima.
"Cijena će rasti onima koji su do sada plaćali malo. Oni koji su plaćali nepravedno visoke cijene će plaćati manje, tako da će prosječna cijena ostati otprilike ista", rekla je Jozić.
Svi će morati odvajati otpad, a naplaćivat će se po količini. Uz to, češće će se prazniti i spremnici. U cijenu je uračunat i trošak usluge koja se neće mijenjati i iznos će biti jednak za sve.
"Mi moramo imati i radnike i kamione i spremnike pripremljene bez obzira koliko tko proizvede. Ta infrastruktura mora postojati", objasnila je Jozić.
Znaju li građani što ih čeka?
Kažnjavat će se kršenje pravila. Ministar Tomislav Ćorić ne sumnja u poteze lokalnih vlasti.
"Vjerujem da je logika kojom se oni vode u kreiranju cjenika logika koja je utemeljena na brojkama i stanju na terenu", rekao je Tomislav Ćorić, ministar zaštite okoliša.
Novi obračuni čekaju i druge hrvatske gradove. Zagrepčani, u prosjeku, odvoz plaćaju između 30 i 160 kuna. Osječani do 45, a prosječna cijena u Splitu je oko 28 kuna. U Rijeci, u kojoj je prošla godina završena s poskupljenjem, za odvoz se plaća 70 kuna.
Iz udruge Potrošač smatraju da građani do tada moraju imati sve informacije o načinu naplate.
"Građani su iznosom revoltirani, posebno oni koji ne koriste uslugu. Rekao bih da su dosta izgubljeni i da ih se dovodi pred gotov čin". rekao je Igor Vujović iz Potrošača.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr