Iako se bave pčelarima, ne teče im ni med ni mlijeko. Naime, prošla godina je za njih bila jako loša. Dario Kelemin, direktor tvrtke Pčelarstvo Daruvar, je rekao da je u 2019. proizveo 90 posto manje meda u odnosu na prethodne godine.
"Nas spašava što proizvode plasiramo kroz turizam i imamo široku paletu proizvoda tako da nismo vezani isključivo za med", rekao je Kelemin.
S jedne strane raste i broj registriranih košnica i broj pčelara, no prošla je godina bila jedna od najlošijih u posljednjih 15 godina po količini proizvedenog meda. Pčelare najviše bode uvoz meda, a s istim problemom bore se i vinogradari koji su se predstavljali na sajmu.
"Mene proizvodnja do flaše košta 10 kuna, a iz uvoza vino može doći upola, ma i za četvrtinu cijene od toga", rekao je vinogradar Lovro Guštin.
Prevelik uvoz hrane samo je jedna od brojnih briga ministrice poljoprivrede. Vlada probleme želi riješiti novcem iz europskih fondova, a iz Bruxellesa žele smanjiti iznos koji poljoprivrednici dobivaju iz europske blagajne.
"Vidjet ćemo. To je dio pregovaračke kutije. Ne očekujem da će doći do značajnih izmjena i smanjenja", rekla je ministrica Marija Vučković.
Problem iseljavanja mladih sa sela ministrica planira riješiti subvencijama na kupnju poljoprivrednog zemljišta, a istovremeno traži produljenje moratorija na prodaju plodne zemlje strancima.
"Vidjet ćemo kakav će biti odgovor. Ja vjerujem da će biti pozitivan", rekla je.
Poljoprivrednici koji nemaju problema s manjkom obradive zemlje na sajmu su već gledali u budućnost, prema sadnicama za nadolazeću proljetnu sadnju.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr