Što članstvo donosi?

Hrvatska kuca na vrata još jednog elitnog kluba: "To je potvrda da zemlja primjenjuje najviše standarde"

Nakon NATO saveza, Europske unije, Schengena i eurozone, Hrvatskoj preostaje još samo jedan elitni klub u koji želi ući – OECD. Pregovori traju već dulje od godinu dana, a reporter Dnevnika Nove TV Hrvoje Krešić provjerio je što članstvo donosi gospodarstvu te kada se konačan ulazak može i očekivati.

Hrvatska još uvijek pregovara oko ulaska u Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj, poznatiju i kao OECD.

"Mi smo završili 17 od 25 odbora, 17 rasprava. Četiri su još pod evaluacijom, a četiri se nadamo da ćemo dovršiti do kraja iduće godine. Mi imamo ambiciju postati članica u prvoj polovici 2026. godine", objasnio je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

OECD zasad čini 38 najrazvijenijih država svijeta koje, u usporedbi sa zemljama koje nisu članice, obično ostvaruju dva-tri posto veći rast BDP-a po glavi stanovnika. No, za članstvo se traže ozbiljni ekonomski rezultati i reforme, izvijestio je reporter Dnevnika Nove TV Hrvoje Krešić.

"To je reforma pravosuđa, obrazovanja, zdravstva, porezna reforma. Dakle, sve ono što mi godinama zagovaramo je ono što upravo OECD i traži. Mi ih vidimo kao snažnog partnera u provođenju i ubrzavanju tih reformi", rekla je Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca.

Potencijalnih benefita je mnogo, i za javni i za privatni sektor.

"Jedan je da je to na neki način potvrda da zemlja primjenjuje najviše standarde, kako u trgovini tako i u investicijama i javnim financijama. Drugo, to otvara vrata onim investitorima koji u svojim propozicijama imaju definirano da jedino i smiju ulagati u zemlje OECD-a", pojasnio je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić.

Više o ovoj temi možete pogledati u prilogu na vrhu članka.

Pročitajte i ovo Analiza Ivane Petrović Samit EU-a važan za Hrvatske susjede: "Vučić je napravio nešto neobično, a Crna Gora je, s obzirom na sve, dobro prošla"

Pročitajte i ovo zelenski razgovarao s macronom Europa razmatra slanje više desetaka tisuća vojnika u Ukrajinu: Objavljeno otkud bi ih bilo najviše

Povezane teme