'Pukanićevo ubojstvo nije terorizam'

Slika nije dostupna
Pročelnik Gradskog ureda za upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić ocijenio je da ubojstvo Ive Pukanića u Zagrebu nije teroristički napad već da se radi o obračunu krim miljea.

Zagreb je svrstan među 10 europskih gradova s najviše ubojstava. Da su se problemi dugo gurali pod tepih i da je situacija postala krajnje ozbiljna, svjestan je i zagrebački Ured za upravljanje u hitnim situacijama.

Stvari su se zakomplicirale nakon izručenja Vladimira Zagorca Hrvatskoj, jer nakon toga imate ciljana ubojstva Ivane Hodak i Ive Pukanića dok je Niko Franić kolateralna žrtva, rekao je Kalinić, dodavši da istraga treba pokazati jesu li te stvari povezane sa Zagorcem. 

>> Policija zadržala neke osobe zbog ubojstva Pukanića i Franjića

>> Istraga Pukanićeva ubojstva se širi: Počela uhićenja i u Rijeci

>> Primljena 51 dojava, Sina Karli pod policijskom zaštitom

Kad organizirani kriminal odluči reagirati na takav način znači da se osjeća ugroženo, a kad koristi ciljana ubojstva želi pokazati da državni aparat nije sposoban zaštiti građane kao i da se želi prikazati kao paralelna vlast, ustvrdio je.

Ovo što se događa u Hrvatskoj, smatra Kalinić, kuha se od početka Domovinskog rata, kad su banke služile kao 'kasice prasice', kad se mijenjala valuta i kad je krenula privatizacija.

Ovo se spremalo, kuhalo i guralo pod tepih 20 godina i djelo je onih kojima puca čir na najtanjim djelovima Pavle Kalinić Smatra da Zagreb ni Hrvatska nisu Bejrut, no na novinarski upit kazao je da kao građanin nije zadovoljan sa stanjem sigurnosti u Zagrebu. Postalo je upitno, kaže, gdje parkirati automobil da se ne bi našao u krivo vrijeme na krivom mjestu. 

>> 'Atentat je dobro isplaniran i djelo je više osoba'

Kalinić drži da se s promjenama u MUP i Ministarstvu pravosuđa i uz političku volju može očekivati poboljšanje sadašnjeg stanja, ali ne tako brzo pa, smatra, ovo nije kraj.

Ured zagrebačkog gradonačelnika jučer je izvijestio građane da u idućih osam dana na internetskim stranicama zagreb.hr daju prijedloge o tome što grad može učiniti za podizanje osjećaja sigurnosti u Zagrebu.

Gradski ured za upravljanje u hitnim situacijama izvjestio je novinare da radi na otvaranju tri nove vatrogasne postaje na rubnim djelovima grada kako bi vatrogasci mogli intervenirati u roku od 15 minuta od trenutka dojave.

U podsljemenskoj zoni vatrogasna postaja bit će smještena u objektu donje postaje žičare, u Sesvetama na lokaciji DVD-a, a u Klari će biti sagrađen novi objekt u kojem će biti i trenažni centar za obuku zagrebačkih vatrogasaca. Ti planovi bit će uvršteni u proračunu za iduću godinu.

Od 1. rujna do 28. listopada zagrebačka javna vatrogasna postrojba imala je 489 intervencija, uključujući 283 požara.

Povezane teme