Počelo je prilično rezolutno: platforma Možemo na konferenciji za medije u Saboru čvrsto poručila je da Hrvatska mora napustiti Energetsku povelju.
"Mi ćemo uputiti zaključak Hrvatskog sabora u kojem ćemo Vladu obvezati da izađe iz tog sporazuma", rekla je zastupnica Možemo Sandra Benčić.
Radi se o međunarodnom sporazumu kojeg se sve češće kritizira da sprječava ozbiljniju borbu protiv klimatskih promjena te uglavnom ide na korist naftnim kompanijama, a na štetu nacionalnih država. To je na svojim leđima osjetila i Hrvatska.
"MOL upravo temeljem ugovora o Energetskoj povelji tužio Hrvatsku i išao na arbitražni sud te dobio 184 milijuna dolara odštete", rekla je Jelena Miloš, zastupnica Možemo.
Ministarstvo razmišlja slično kao i oporba
U Ministarstvu gospodarstva i energetike razmišljaju, čini se, vrlo slično kao i saborska oporba.
"Energetska povelja nije baš u skladu sa svim europskim politikama koje mi proklamiramo. U smislu zelene tranzicije, u smislu zaštite okoliša, jedna od opcija na stolu je da se izađe iz Energetske povelje je", rekao je Ivo Milatić, državni tajnik Ministarstva.
Pije posezanja za tom opcijom valjalo i iscrpiti sve druge, poručuju poznavatelji naftnog biznisa.
"Postoji još elemenata i mogućnosti da se razumno i mudro u okviru postojeće povelje povlače određeni potezi, što rade druge zemlje u našem okruženju. Mađarska prekraja ministarstvo gospodarstva i izvlači energetiku, radi posebno ministarstvo koje će preuzeti i ulogu regulatora. To su stvari koje bi bilo pametno osmisliti", rekao je energetski konzultant Davor Štern reporteru Dnevnika Nove TV Hrvoju Krešiću.
Upravo Mađarska, s kojom Hrvatska kroz odnos Ine i MOL- a ima najviše otvorenih pitanja u energetici, Energetsku povelju zasad ne misli napustiti.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr