U raspravi o Vladinom prijedlogu Odluke o popisu trgovačkih društava od posebnog državnog interesa oporbenjaci su prozivali vladajuće da potiču nesposobnost i neučinkovitost u poduzećima koja bi trebala poslovati u korist građana, a ne na trošak državnog proračuna.
>> Damir Polančec podnio ostavku
'Poruka treba biti - državni dužnosnici van iz nadzornih odbora, jer niste ni zaslužili biti tamo, što je ova koalicija HDZ-a i HSS-a i pokazala', kazao je Gordan Maras ispred Kluba SDP-a. Vladajuće je prozvao da su proširili krug poduzeća od državnog interesa samo kako bi u njihove nadzorne odbore postavile svoje ljude i tako u tim poduzećima ostvarivale stranački, a ne državni interes.
>> 'Ostavka je mali korak za politiku, veliki za pravosuđe'
Pobrojavši sve afere u javnim poduzećima koje su se u javnosti pojavile zadnjih tjedana (Podravka, Ina, HEP, Brodosplit, HŽ, HAC) Maras je istaknuo da u nadzornim odborima tih poduzeća sjede ili su sjedili vodeći ljudi HDZ-a. 'Sve državni dužnosnici, i to upravo tamo gdje je i najviše afera', poručio je, navevši i da su lošim poslovanjem u 2007. i 2008. javna poduzeća ostvarila gubitak od 2,5 milijardi kuna.
Maras je najavio da će SDP uskoro u saborsku proceduru uputiti interpelaciju o poslovanju javnih poduzeća i ulozi Vlade po tom pitanju, kojom će tražiti da Vlada podnese Saboru izvješće o poslovanju poduzeća, promijeni sastav u njihovim nadzornim odborima te raspiše natječaje za nove članove uprava. Zahtijevat će i da se jednom godišnje obavi revizija u javnim poduzećima koja ostvare promet veći od 50 milijuna kuna.
Na Marasovo izlaganje ispravcima je reagiralo više HDZ-ovaca, koji su odbacili njegove kritike i isticali da ako je netko u poduzećima radio nešto protuzakonito, to nije činio pod protektoratom neke stranke. Frano Matušić (HDZ) podsjetio je da je u vrijeme SDP-ove Vlade bilo stranačkih pojedinaca koji su sjedili i u više od 30 nadzornih odbora. 'Biti član preko 30 nadzornih odbora očito je u vrijeme SDP-a bio neki supertalent', poručio je Marasu.
'Gledajte situaciju realno, a ne licemjerno', poručila je SDP-ovcu Božica Šolić (HDZ), ističući da je Zagrebački Holding, kojim upravlja SDP-ov Milan Bandić, ostvario gubitke od sedam milijardi kuna, dakle daleko više nego javna poduzeća.
'Javna poduzeća vladajućim koriste samo za zapošljavanje vladajućeg kadra'
Da javna poduzeća samo služe vladajućima za zapošljavanje svoga kadra koji 'isisava' proračunski novac smatra i Damir Kajin (IDS). 'Predmet su svjesnog prikrivanja, svjesnog isisavanja i potkradanja proračunske supstance', ocijenio je.
Nije, ipak, siguran treba li političare u potpunosti 'izbaciti' iz nadzornih odbora. 'Razvlastiti sebe, a ovlastiti još gore od sebe bilo bi još pogubnije za javna poduzeća', kazao je Kajin. I Zlatko Koračević (HNS) smatra da državni dužnosnici i dalje trebaju zastupati državu u nadzornim odborima javnih poduzeća, ali ne na način kako to rade HDZ i HSS, već na temelju jasnih kriterija.
Također je zatražio da Sabor jednom godišnje raspravlja o poslovanju javnih poduzeća, jer tada, naglasio je, ne bi više bio problem sjedi li u nadzornom odboru državni dužnosnik ili ne. Dragan Kovačević je u ime Kluba HDZ-a podržao Odluku o popisu trgovačkih društava od posebnog državnog interesa, koju Sabor donosi u skladu sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa, a prva je donesena 2004. Kako su se od tog vremena dogodile brojne izmjene u vlasničkim strukturama društava, te kako pojedina društva više ne postoje, vlada predlaže donošenje novog popisa.