Europski povjerenik Vytenis Andriukatis i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić bili su zatrpani pitanjima građana. Sve ih zanima - što jedemo.
Što će se u EU napraviti vezano uz salmonelu infantis? Što EU radi da osvijesti ljude kakvu hranu moraju jesti? - samo su neka od pitanja koja su im građani postavili.
A sve što jedu, i dalje se kontrolira, tvrdi ministar Tolušić. Povećan je i proračun za inspekcije.
"Ono što mi je drago, a to je rezultat onih prošlih kontrola, da su trgovci i proizvođači podigli razinu samokontrole", ističe Tolušić.
Kontrole hrvatskih inspektora u drugim zemljama bit će njegov prijedlog Vijeću ministara.
"Mislim da nema problema da naša veterinarska inspekcija ode u tvornicu koja nas zanima i provjeri provode li se kontrole kakve se provode u Hrvatskoj", kaže ministar poljoprivrede.
Povjereniku Andriukatisu se prijedlog svidio.
"Hrvatske kontrolne službe su dio europskih. Nemojmo graditi zidove jer imamo zadaću raspravljati o svim svojim mehanizmima", kazao je Andriukatis.
A oni bi, kad je u pitanju sigurnost hrane, trebali biti isti za domaću i uvoznu hranu.
"Druga je stvar kad govorimo o kvaliteti, jer nije nikako definirana zakonski. I u tom smislu postoji opasnost da dobivamo bofl robu", istaknula je Biljana Borzan, izvjestiteljica Europskog parlamenta za pitanje bacanja i sigurnosti hrane.
Pa da bi kupce još detaljnije informirala - Hrvatska može postrožiti zakone. Ali definiranja svježeg mesa, izgleda, neće biti.
"Svježe meso koje je proizvedeno u Hrvatskoj jučer je došlo iz klaonice i danas je stavljeno na police. Sigurno je svježe", kaže Tolušić.
Do kraja mjeseca trebao bi biti gotov i pravilnik kojim će se analizirati ima li vode u mlijeku. Odnosno, je li ono krivotvoreno.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr