Zakazao je sustav hitnog transporta pacijenta iz Supetra. Jedna beba je skoro umrla. Prvo se u portu zapalio gliser predviđen za tu svrhu. U privatnom je vlasništvu i županijskog koncesionara, a zatim pilot helikoptera nije znao gdje će sletjeti jer je aerodrom 35 kilometara dalje u privatnom vlasništvu zimi zatvoren. A to znači bez ikakve logistike, osvjetljenja i vatrogasaca.
Neadekvatan gliser za hitan transport
Ovu nevjerojatnu situaciju potvrdila je i gradonačelnica Supetra Ivana Marković. ''Imamo neadekvatan gliser za hitan transport pacijenata. Prvo su nas uvjeravali da je bio na popravku. Pa je došao novi, tehnički ispravan i odličan, kako su nam rekli. Već na ovoj situaciji je zakazao. Curica od godinu i pol dana upućena je hitno za Split. Gliser se pokvario. Digao se helikopter'', opisala je Marković i dodala da na dijelu gdje živi više od pola otočana - ne postoji heliodrom.
''Grad Supetar je izradio projektnu dokumentaciju i zahtijevamo od Županije da preuzme organizaciju financiranja i organizaciju heliodroma. Grad je spreman financijski sudjelovati u tome, ali ne može s njim upravljati", napomenula je gradonačelnica.
Beba 20 minuta u nesvijesti
Pilot je, ističe Marković, rekao da će doći ako bude imao osiguranu pomoć vatrogasaca s tla. ''Oni su se odazvali. Na pitanje zapovjednika vatrogasaca gdje treba otići nisu od pilota dobili odgovor jer ni sam nije znao pa ih je poslao na sve heliodrome i na aerodrom, pa gdje bude da se ne gubi vrijeme u ovakvoj situaciji. Helikopter je došao na aerodrom, ali nije htio sletjeti. Vjerojatno nisu bili zadovoljeni sigurnosni protokoli. A beba se vozila 20 minuta od Supetra, u nesvijesti, u teškom stanju, preko Vidove gore, vijugavih i skliskih cesta do aerodroma'', ističe Marković.
Sreća u nesreći
Gradonačelnica dodaje da, kad je helikopter došao, nije imao tko upaliti pistu da bude osvjetljenja. ''Na aerodromu trebaju bit vatrogasci, a s njima netko treba sklopit ugovor. Sve ima svoje protokole. Stvorila se prava drama'', kazala je Marković.
Srećom je bio tu vatrogasac koji radi u Pučišćima, a inače je zaposlenik aerodroma ljeti. ''Na svoju ruku je ušao i upalio rasvjetu na pisti. Ovo je ispala teška improvizacija. Ali ako se nešto dogodi onda će se svi pitat zašto i kako, kao na Kornatima. Sve je moglo poći krivo", istaknula je gradonačelnica Supetra.
Sve su to neke zamjene, a to je samo početak, smatra Marković. ''S ovakvim zakonima i na ovakav način funkcioniranja za pet godina nećemo uopće imat' nikakvog doktora", upozorila je Marković za Dalmaciju Danas.
Tko je odgovoran?
Ravnatelj hitne pomoći u Splitu Leo Luetić je rekao kako Zavod nije odgovoran gdje će helikopter sletjeti, kakvu opremu mora imati aerodrom ili heliodrom te ima li obučeno ljudstvo za prihvat helikoptera.
"To je u nadležnosti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Mi smo odgovorni za medicinski dio. Doktor koji je tad bio dežurni, rekao je da je zaprimljeno dijete ozbiljno narušenog zdravlja. Željeli su ga transportirati u KBC Split na pedijatriju, no meteouvjeti su bili strašno loši. Doktor se uputio prema gliseru, a usput je zvao i helikopter. Kad je došao pred gliser rečeno mu je da je odobren let helikoptera, a skiper na gliseru mu je rekao da su meteouvjeti nepovoljni, i da gliser ima nekih tehničkih poteškoća.
Onda su se okrenuli i otišli na aerodrom. Helikopter se spustio. Predali su dijete koje je zapremljeno u KBC Split na obradu", zaključio je Luetić.