Provedene ekshumacije

DORH se oglasio zbog ratnog zločina na području Širokog Brijega: Nastavljamo s provođenjem izvida

Vjera Andrijić stigla na inauguraciju Zorana Milanovića Foto: Goran Mehkek/Cropix
Županijsko državno odvjetništvo u Splitu od 2005. godine u suradnji s PU splitsko-dalmatinskom i Županijskim sudom u Splitu provodi istražne radnje i izvide u odnosu na događaj iz Drugog svjetskog rata na području Širokog Brijega, potvrdili su.

Vjera Andrijić, 101-godišnja partizanka, bila je zvijezda na predsjednikovoj inauguraciji, a potom je burne reakcije izazvala njezina izjava o proboju partizana u Široki Brijeg, poznatom po slučaju 12 ubijenih franjevaca.

Nakon što je Dnevnik Nove TV početkom ovog tjedna doznao da je DORH pokrenuo izvide o tom slučaju te će ispitati Vjeru Andrijić, danas su potvrdili da se još od 2005. godine u tom slučaju provode istražne radnje zbog sumnje u ratni zločin.

U općini Zagvozd provedene su ekshumacije i druge radnje radi utvrđivanja identiteta žrtava i identiteta počinitelja. Sadržaj daljnjeg postupanja i provođenja izvida, kako navode, zakonom je propisan kao tajan.

"Povodom medijske pozornosti i više novinarskih upita, iz sadržaja kojih proizlazi da se traži obavijest o postupanju Županijskog državnog odvjetništva u Splitu u odnosu na događaj iz Drugog svjetskog rata na području Širokog Brijega, obavještavamo kako zbog postojanja sumnje na počinjenje ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz članka 120. stavka 1. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske Županijsko državno odvjetništvo u Splitu od 2005. u suradnji s Policijskom upravom splitsko-dalmatinskom i Županijskim sudom u Splitu provodi istražne radnje i izvide.

Tijekom istražnih radnji provedene su ekshumacije u Općini Zagvozd i druge potrebne radnje radi utvrđivanja identiteta žrtava te drugi izvidi kako bi se utvrdio identitet počinitelja.

U odnosu na upite o daljnjem postupanju Županijskog državnog odvjetništva u Splitu ističemo da se nastavlja s provođenjem izvida, a sadržaj kojih je zakonom propisan kao tajan", stoji u priopćenju DORH-a.

Pročitajte i ovo Dobro je znati Roditelji na sto muka: Upisi počeli, a svi se pitaju samo jedno

Pročitajte i ovo U zadnji tren Odgođene američke sankcije Naftnoj industriji Srbije: Imat će to posljedice i za Hrvatsku

Pročitajte i ovo Podržali Trumpa Braća Tate pobjegla u SAD? U ranu zoru napustili zemlju usred suđenja za silovanja i trgovinu ljudima

Pročitajte i ovo UKLJUČIO SE EUROPOL Otkrivena šokantna pozadina iza kuće strave u Brčkom: "Neki su čak plaćali za to"