Počinje isplata povrata poreza na dohodak. Pravo na isplatu poreza ima 830.112 građana, u ukupnom iznosu od 332.811.592,99 eura, objavila je ranije Porezna uprava.
Visina povrata ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, dobi i olakšicama na koje građani ostvaruju pravo.
"Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15. 4. 2024., u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura", navela je ranije Porezna uprava.
Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.
Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).
Rokovi isplate
Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.
Iz Porezne uprave napominju kako će se povrat poreza izvršiti bezgotovinski na račun za plaćanje koji porezni obveznici imaju otvoren u bankama, a iznimno u gotovu novcu za porezne obveznike koji nemaju otvoren račun u banci odnosno ako u trenutku izvršenja povrata poreza na dohodak ne ostvaruju primitke za koje postoji obveza isplate na račun.
Ako obveznici nisu dostavili podatak Poreznoj upravi o promjeni broja računa na koji žele da im se izvrši povrat poreza, povrat poreza uplatit će se na račun utvrđen temeljem Jedinstvenog registra računa kojim raspolaže Porezna uprava.
Povrat poreza ne smatra se primitkom koji bi bio izuzet od ovrhe u cijelosti, odnosno u određenom iznosu prema Ovršnom zakonu te Porezna uprava nije u mogućnosti povrat poreza isplatiti na poseban ("zaštićeni") račun sukladno članku 212. Ovršnog zakona, već se predmetna isplata može izvršiti samo na redovne račune poreznog obveznika. Ističemo da je za pitanja u svezi izuzimanja odnosno ograničenja od ovrhe na novčanim sredstvima propisanima odredbama Ovršnog zakona nadležno Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Privremeno porezno rješenje Porezna uprava dostavit će poreznom obvezniku prema adresi prebivališta ili uobičajenog boravišta iz službenih evidencija kojima raspolaže najkasnije do 30. lipnja 2024.
Protiv privremenog poreznog rješenja može se podnijeti prigovor najkasnije do 31. srpnja 2024, ako porezni obveznik smatra da su podaci iz privremenog poreznog rješenja nepotpuni ili netočni.
Iznimno, porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje zaprime nakon 30. lipnja mogu prigovor podnijeti najkasnije 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja.
Što ako imate neplaćenih poreza?
Porezna uprava neće izvršiti povrat preplaćenog poreza, ako je utvrdila da porezni obveznik ima dospjelih, a neplaćenih poreza koje naplaćuje (poreza na dodanu vrijednost, poreza na promet nekretnina, poreza na nasljedstva i darove, poreza na plovila, poreza na automate za zabavne igre, poreza na kuće za odmor, poreza na potrošnju i drugih poreza, članarina turističkim zajednicama, komorskog doprinosa, doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje, spomeničke rente i drugog).
Povrat poreza neće se izvršiti poreznim obveznicima nad čijim se isplatiteljima primitaka/dohodaka provode postupci za naplatu poreza po osnovi isplaćenih primitaka. Navedenim obveznicima neće biti niti izdano rješenje, već će im biti dostavljena obavijest u kojoj je navedeno da se nad isplatiteljem primitaka/dohodaka isplaćenih poreznom obvezniku po osnovi nesamostalnog rada/drugog dohotka provode postupci u cilju naplate potraživanja po osnovi njih te će se rješenje izdati nakon završetka navedenih postupaka.