Pitanje vlasnika za Hrvatsku je bitno prvenstveno zato što sastavnice Fortenova grupe drže nezanemariv dio hrvatskih obradivih površina, odnosno izvora pitke vode.
Najvidljivije je to u Slavoniji i Baranji gdje koncern Belje obrađuje 20.000 hektara žitorodnih polja, što čini čak 3 posto svih oranica u Hrvatskoj. Tu je i 650 hektara vinograda te čak 25 farmi za uzgoj svinja, tov junadi i proizvodnju mlijeka.
Malo južnije PIK Vinkovci obrađuje 5000 hektara zemlje, od čega 700 hektara otpada na uzgoj voća i povrća. I ovdje su tri farme, ali i redovita suradnja s petstotinjak kooperanata.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji je i Vupik, koji na 7200 hektara polja uzgaja žitarice i uljarice, a na dodatnih 545 hektara voće i povrće te vodi 4 svinjske i dvije farme za uzgoj junadi.
No Fortenova nije prisutna samo u Slavoniji i Baranji, već godinama je velik poslodavac i proizvođač u Istri, gdje Agrolaguna upravlja s 1200 hektara maslenika i vinograda te uz maslinovo ulje i vino, proizvodi i sir.
Kad je eksploatacija izvora pitke vode u pitanju, iz dva izvora kojima upravlja Jamnica - jedan je u Pisarovini, a drugi u Gorici Svetojanskoj - je tijekom prošle godine proizvedeno 590 milijuna litara različitih napitaka, najviše obične i mineralne vode.
A sve navedeno je na kraju samo manji dio koncerna, koji u Hrvatskoj i susjednim zemljama zapošljava 45.000 ljudi. Grupu čine 74 povezana društva, a samo kad je o maloprodaji riječ, raspolaže s čak 2500 svojih trgovina. Ukupno gledano, proizvode čak 4000 svojih proizvoda, uglavnom prehrambenih.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.