Reporter Dnevnika Nove TV Hrvoje Krešić komentirao je ponašanje državnog vrha na temu Vladina odabira glavnog državnog odvjetnika, odnosno strast i gorčinu predsjednika Zorana Milanovića s jedne, a šutnju i hladnoću premijera Andreja Plenkovića s druge strane.
"Kojim će smjerom krenuti Zoran Milanović bilo je jasno već iz njegova priopćenja koje je stiglo iz Ureda predsjednika. Bilo je oštro, snažno i čim je Milanović stao pred kamere, novinare, bilo je jasno ne samo da će nastaviti tim tonom, nego da će ga pojačati, osnažiti - čemu smo uostalom i svjedočili. On je potpuno jasan po pitanju Turudića, ne samo po pitanju izbora glavnog državnog odvjetnika, nego i prije su ratovali oni pa čak i u vremenu kad je Milanović bio predsjednik Vlade.
Što se tiče Andreja Plenkovića, njegova šutnja na prvi pogled možda djeluje iznenađujuće, ali on očito pušta da se svi ispušu, da iziđu van, da kažu što imaju i da se iz svega toga stvori buka, žamor, bez konkretnog sadržaja i kada se to sve odradi - on će izaći van i poklopiti sve svojim stavom i nastojati maksimalno dominirati", objasnio je.
Milanović je rekao da će Turudić: "Plenkovića zavaljati prvom prilikom, kao što je uništio Sanadera koji ga je stvarao". Krešić je na to rekao da Milanović očito želi izazvati sumnju na nekoliko razina kada je riječ o Ivanu Turudiću.
"Prije svega je rekao da je njegova lojalnost krajnje dubiozna. Navodi tu primjer Ive Sanadera, kako to govori Milanović, 'cipelario' Sanadera prilikom izricanja presude i želi poručiti Plenkoviću da bi se isto to moglo njemu dogoditi. Milanović to govori iz nekog svog iskustva odnosa s Ivanom Turudićem, promatrajući političku scenu dugi niz godina i, naravno, nama ostaje da vidimo koliko će biti u pravu", dodao je Krešić.
Koga bi Hrvati za premijera?
Reporter je zatim predstavio rezultate posebnog istraživanja Dnevnika Nove TV koje je provela agencija Ipsos na 995 ispitanika, o premijerskim kandidatima i otkrio koga bi Hrvati izabrali za premijera da ga mogu birati izravno.
Krešić je rekao da bi to bio aktualni premijer, "no njegova se prednost topi".
"Kada bi premijera na izborima izravno mogli birati, za 20-ak posto naših ispitanika Andrej Plenković je prvi izbor. No to je osjetan pad u odnosu na naše prvo ovakvo istraživanje, staro mjesec dana. Tada je Plenković bio gotovo na 27 posto podrške. Na drugom mjestu je Sandra Benčić koju bi izravno biralo 8,2 posto ispitanih, i ona je u negativnom trendu u odnosu na prošli mjesec, ali gubi bitno manjem podrške nego Plenković.
Ivan Penava, koji je u prosincu bio na drugom mjestu, sada je treći sa 6,7 posto podrške ispitanika i on je oslabio za gotovo 5 postotnih poena. Peđa Grbin na četvrtom mjestu i 6 posto podrške što je minimalan gubitak u odnosu na prosinac. Svi ostali potencijalni kandidati imaju bitno manje od 5 posto podrške ispitanika.
Ukupan zbroj podrške svim drugim kandidatima i kandidatkinjama iznosi malo ispod 20 posto, koliko je bilo i u prosincu, a za čak 12 postotnih poena više nego u prosincu je onih ispitanika koji ne znaju kome bi dali svoj glas. To je možda i najzanimljiviji detalj ovomjesečne ankete - birači kao da su sve zbunjeniji.
Krešić je upitan kako stoje kandidati u odnosu na vlastite stranke, odnosno koga "šmekaju" birači iz drugih stranaka.
"I ovdje najbolje stoji Andrej Plenković. Njegova baza je i dalje daleko najbolje konsolidirana, od svih ispitanika koji za sebe kažu da glasaju za HDZ njih gotovo 80 posto bi glasalo i za Plenkovića kao premijera.
Podrška među biračima drugih stranaka ipak bitno niža - od svih birača Domovinskog pokreta samo bi 5,6 posto njih podržalo Plenkovića kao premijera, odnosno oko 2,5 posto birača SDP-a i platforme Možemo.
Mostovi birači ga za premijera nikako ne žele. Među zasad još neodlučnim biračima oko 10 posto mu je sklono, a među onima koji ne žele na izbore simpatizira ga 5,7 posto ispitanika.
Sandru Benčić kao kandidatkinju za premijera podržava malo manje od polovice vlastite biračke baze, no zato joj dionice dobro stoje u SDP-u. Njihovih 20-ak birača glasalo bi za nju kao premijerku.
Desnica joj uopće ne vjeruje, s bi joj tri posto glasača Domovinskog pokreta dalo povjerenje, a nijedan glas ne bi dobila od birača Mosta i HDZ-a. Ne stoji najbolje ni među neodlučnima, njih 3 posto vidi je kao premijerku, baš kao i malo manje od 6 posto apstinenata
Ivan Penava uživa negdje oko polovice podrške svoje vlastite biračke baze, a kao potencijalnog premijera podržalo bi ga i 10,7 posto birača Mosta, baš kao i 4,6 posto birača SDP-a. Zanimljivo, o Penavi isti stav dijele birači platforme Možemo i HDZ-a - ne žele ga za premijera. Slabo prolazi među neodlučnima, malo više od 1 posto njih mu je sklono, među apstinentima ga simpatizira oko 6 posto ispitanika.
Najmanje vjere u svog vođu imaju u SDP-u, samo 28,4 posto ispitanika, koji sebe predstavljaju kao birače SDP-a, kaže da bi glasalo i za Grbina kao premijera. Ne impresionira ni birače platforme Možemo, sklono mu je manje od 5 posto njih. Zanimljivo, među biračima HDZ-a je čak 4 posto onih koji Grbina žele za premijera. Birači Mosta i Domovinskog pokreta znatno su skeptičniji. Minimalan je i broj neodlučnih birača koji razmišljaju o Grbinu kao o prvom izboru, a simpatizira ga 4,5 posto apstinenata", rekao je Krešić za kraj.
Istraživanje je provela agencija Ipsos na 995 ispitanika.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.